Všech 80 bytů brněnského projektu Ponavia rezidence v Králově Poli už má své majitele. Zájem o byty byl nečekaně vysoký – všechny byly prodány už měsíc před kolaudací. Znovu se tak potvrdil trend, na který stavitelé upozorňují již několik let – poptávka po bydlení v Brně převyšuje nabídku. První majitelé se budou stěhovat do bytového domu, který vznikl v místech chátrajícího brownfieldu, už po Novém roce. Jde o mimořádně úsporný dům projektovaný v energetické třídě A díky použití speciálních vápenopískových cihel Kalksandstein. Taková konstrukce s důrazem na nízkou energetickou náročnost a vysoké odhlučnění je u nových bytových domů stále ještě neobvyklá. Výstavba na místě bývalé továrny na nábytek ale ještě nekončí, v nejbližších letech tu vzniknou další stavby.
Novostavby mění Královo Pole, volné byty rychle mizí
„Zájem o nové bydlení nás potěšil, lidé naše byty vykoupili velmi rychle, na druhou stranu to ukazuje na velký problém Brna, kde se kvůli zrušené aktualizaci územního plánu v širším centru skoro nestaví. Lidé by tu přitom nové byty uvítali, ukazuje se, že se prodává rychleji, než stavitelé staví,“ upozornil ředitel Trikaya Alex Veselý, podle kterého byl poslední byt v Ponavia rezidenci prodán přesně rok a půl od zahájení prodeje. „Právě bývalé brownfieldy, jako byl tento, jsou přitom k přeměně na obytné čtvrti ideální. Zmizí chátrající budovy, které přitahují problémové lidi, celá oblast se může proměnit na moderní a hezkou čtvrť a tím automaticky roste i hodnota bytů a domů v okolí bývalého brownfieldu. Vydělají na tom ve výsledku všichni.“
Volné byty, kterých je nedostatek, kvůli vysoké poptávce zdražují, čímž se pro značnou část zájemců stávají nedostupné. Kvůli tomu se čím dál více lidí stěhuje na venkov, kde úřady vydávají více stavebních povolení a byty v novostavbách mají příznivější ceny. Jednou z možností, jak nabídnout nové byty v centru města je právě přeměna brownfieldů. Tato místa mají většinou fungující infrastrukturu a dobrou dopravní dostupnost, nabízí tak značný potenciál. Jen v Brně se jejich počet odhaduje na více než sto. Pozastavená aktualizace územního plánu ale zatím jejich využití a proměnu brzdí.
Proměna továrny na nábytek ještě nekončí
Majitelé bytů se už sice chystají na stěhování, výstavba v lokalitě U Červeného mlýna ale nekončí. „Druhou část pozemku, která přiléhá k ulici Střední, také využijeme. Do tří let bychom rádi tuto oblast kompletně stavebně dokončili a předali ji lidem k užívání. Bývalý brownfield se promění k nepoznání,“ doplnil Alexej Veselý.
Nízkoenergetické bydlení jako v Německu
Ponavia rezidence vznikla v energetické třídě A. Nízké energetické náročnosti napomáhá zvolený materiál – stavaři pracují s vápenopískovými cihlami Kalksandstein. Tento materiál se ve světě vyrábí již od roku 1895. Ač v sousedním Německu je z tohoto materiálu postaveno cca 45 % všech staveb, v České republice je Kalksandstein stále poměrně neznámý. Technologie je unikátní strojním zděním, materiál Kalksandstein též vyniká svými akustickými, statickými a akumulačními vlastnostmi. Proto je používán při stavbě asi 50 % všech pasivních domů v Německu a též je z něj stavěno přibližně 60 % všech bytových domů v Německu. Německý zákazník je mnohem náročnější na vnitřní mikroklima, akustickou i tepelnou pohodu, a právě to tento materiál bez výhrad splňuje. S využitím tohoto materiálu počítá i další etapa výstavby u Červeného mlýna. Nové byty tak budou mít unikátní vlastnosti – cihly fungují jako kvalitní zvukový izolant, a navíc jsou nehořlavé a snesou velké zatížení. Nosné stěny proto mohou být výrazně štíhlejší.