Ministerstvo životního prostředí minulý týden znovu posunulo termín vyhlášení podmínek Nové zelené úsporám. Lidé s vidinou dotací odkládají stavby nových domů i investice do oprav a místo rozjezdu stavební sezóny hrozí odvětví ještě větší propad.
Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká: „Dlouhé měsíce čekání na vyhlášení podmínek Nové zelené úsporám způsobuje propad v poptávce po stavebních pracích a poškozuje letošní stavební sezónu. Řada občanů už navíc nemusí stihnout svůj projekt řádně připravit tak, aby žádost mohla v srpnu odevzdat.”
Nynější situace živě vykresluje, jaké problémy firmám i občanům způsobuje absence promyšlené vládní strategie podporující energeticky úsporné stavebnictví.
Podobný program, jako je očekávaná Nová zelená úsporám, by totiž měl být dlouhodobý a stabilně financovaný.
Dlouhodobý program by umožnil průběžný příjem žádostí, takže by vlastníci domů mohli renovaci naplánovat podle své situace a nikoliv podle data stanoveného ministerstvem. Na stavebním trhu by pak čekání žadatelů na výzvy nepůsobilo výkyvy v poptávce po stavebních pracích, jako se to děje nyní.
Inspirovat se Česko může v Německu, kde dlouhodobá podpora energetických úspor v budovách funguje už po desetiletí v podobě programů se stabilními podmínkami i financováním a žádosti mohou lidé podávat průběžně po celý rok. Petr Holub dodává: „Rozhodnutí investovat do renovace nebo stavby domu se nerodí z týdne na týden, proto preferujeme vstřícnější model, kdy lidé mohou podávat žádosti o podporu energetických úspor v budovách po celý rok. Vyhnuli bychom se tak turbulencím v poptávce po stavebních pracích, které nás nyní trápí. Vláda by měla na program najít dostatečné finance, vždyť je výhodný nejen pro občany, ale i pro ekonomiku státu.”