Jak vyvložkovat komín?
Aby komín splňoval potřebné předpisy, nebo aby se zlepšil jeho tah, či aby bylo možná začít topit jiným palivem. To vše jsou hlavní důvody, proč je třeba vyvložkovat komín. Jedná se o nezbytný postup pro každého, kdo komín ve svém domě aktivně využívá. Bez ohledu na to, zda jsou používána plynná, kapalná nebo pevná paliva. A jak na samotné vyvložkování?
Základem je komínová vložka
Není třeba očekávat jakékoliv složitosti, jelikož návod jak vyvložkovat komín začíná poměrně jednoduše. Není třeba obávat se jakýchkoliv různorodých materiálů, nebo náročných stavebních postupů. Základem je již hotová komínová vložka, která je nejčastěji vyrobená z nerezu a která se instaluje do stávajícího komínu. Kromě důrazu na daný materiál je třeba zvolit také správnou velikost. A to přirozeně s ohledem na vnitřní velikost samotného komínu. Tedy s ohledem na velikost vnitřního průduchu. Pokud není dostatečná, je možné využít služeb
profesionálních firem, které nabízejí takzvané frézování komínů.
Přípravné a bourací práce jsou základ
Návod, jak vyvložkovat komín, začíná přípravnými pracemi. Ty první začínají důkladným vyčištěním komínového tělesa. Zde se také vysekají prvotní montážní otvory. Obvykle by měly stačit pouze dva. Ten první je určený k napojení a druhý je určený pro kontrolní otvor a vymetací dvířka. V některých případech je možné realizovat také otvor pro osazení středících objímek. Při realizaci jednotlivých otvorů je třeba hledět na to, aby nebyla narušena statika komínové konstrukce, stejně jako by neměla být narušena statika samotné budovy.
Montáž komínových vložek
Prvním krokem je usazení kondenzační jímky, kam se vsune komínový díl s kontrolním otvorem. Zde se napojí kus vložky ve tvaru T, a to ve výšce, kde bude napojeno samotné topidlo. V tuto chvíli lze výškový rozdíl jednoduše vyrovnávat a poté výškovou jímku a T-kus zazdíme. Následně je již možné aplikovat další komínové vložky. Tento postup probíhá z místa vyústění komínu, tedy ze střechy. Dobrým pomocníkem je spouštěcí třmen, který se uchytí na první spouštěcí vložce. Druhý možný postup je spojený s vložkováním odspodu. Jedná se ale o postup podstatně složitější.
Každá komínová vložka má svůj specifický tvar. A to takový, že používané tvarovky jsou na jednom konci rozšířené. Při vyvložkování komínu je nutné zapamatovat si jedno důležité pravidlo – rozšířená část je při montáži vždy nahoře. Pokud jde o spojování jednotlivých komínových vložek, dochází k němu takzvaně „po vodě“. Možných metod je několik a mohou být použity například objímky, ale i šroubování, stejně jako se může aplikovat i založení v těsnění. Důležitá je nejenom pevnost a těsnost každého daného spoje, ale je důležité také to, že průměr komínové vložky se nesmí v žádném místě ani zmenšovat, ani zvětšovat. Při montáži je důležité hledět také na to, aby byla zajištěna dilatace vložky. To znamená, že nesmí být v komínu nikdy zazděna zcela napevno.
Finální úprava
Podle výše uvedeného postupu je pokračováno až do chvíle, kdy aplikujeme finální vložku. V tu chvíli je třeba upravit zeď a ústí komínového zdiva. Je velmi důležité, aby bylo eliminováno jakékoliv zatékání vody mezi vložku a komínový plášť. Zde je vhodné použít vhodnou krycí desku o správných rozměrech a také se správným usazením. Dále dojde samozřejmě i k zazdění jednotlivých montážních otvorů a k tomu, že by na dané zazdění měla být aplikována zcela nová štuková omítka. Opět je třeba postupovat raději pomalu, obezřetně a pečlivě, čímž je taktéž eliminováno právě zatékání vody.
Jak je patrné, návod jak vyvložkovat komín není díky
současnému sortimentu komínových vložek zase až tak složitý a náročný. A to i s ohledem na minimum stavebních otvorů, nebo jednotlivé intuitivní postupy.
Tagy: rodinný dům |
stavba