Dnes už je každému jasné, že při výběru jakéhokoliv interiérového vybavení – kuchyni nevyjímaje – je vedle praktičnosti a funkčnosti důležité brát v potaz také hledisko estetické.
Moderní kuchyně je jednoduchá a funkční. Střídmost se přitom promítá jak do sestavy, tak i do její linie a dává vyniknout barvě a materiálu. Populární jsou rohové či účkové varianty, boduje světlý dekor. Prostor by měl dávat možnost k dokonalému využití nejen pro pracovní a jídelní, ale také pro odpočinkovou zónu. Působivého efektu lze dosáhnout propojením kuchyně a obývacího pokoje, ovšem je při tom velmi důležité pamatovat na výběr nábytku: měl by působit především komplexně a zachovat jednotný styl.
Inspirace minimalismem a landhausem
Minimalistický interiér je založený na trendy materiálu, vysokém lesku a čisté, jednoduché linii. Působí svěže a lehce, v barevném provedení se přitom nekladou hranice. Jeho kouzlo spočívá v souladu stylu celého interiéru. Realizace mohou být založeny na efektu velmi výrazných či naopak pouze světlých barev, a to jak v případě samotné kuchyňské sestavy, tak v úpravě stěn. Styl „landhaus“ vychází z tradičních materiálů, se sázkou především na dřevo v jeho přírodní barevnosti. Celkový dojem pak umocňují drobné prvky v podobě úchytek či madel, textilních doplňků a podobně. Vybraného stylu bychom se měli držet i při pořizování nádobí a ostatních dekorací.
Zaostřeno na barvu a materiál
Současným trendem jsou světlé tóny, zejména odstíny vanilky, jasmínu a magnolie. Moderní minimalismus preferuje vysoký lesk, kombinuje přitom světlé barvy a syté tóny červené, černé a fialové. Rustikální styl dává přednost světlým barvám a matnému provedení. Příjemné a moderní prostředí se neobejde bez adekvátního ztvárnění okolí kuchyňské linky: stěnám dodejte vhodný barevný odstín, dekorovat je lze také znovu populárními tapetami.
Chvála volného prostoru
Osvědčené propojení kuchyně s obývacím pokojen dodává interiéru naprosto novou velkolepou dimenzi. Dochází totiž k prosvětlení a odlehčení místnosti, velkorysý, vzdušný a moderní prostor lze získat spojením i dvou původně malých dispozic. Častým integrujícím prvkem bývá varný ostrůvek nebo barový pult, jež poslouží zároveň také k ukládání. Příjemný a logický přechod mezi varnou a obytnou zónou multifunkční místnosti vytvoří také jídelní stůl. Opticky přidá prostoru na velikosti rovněž vhodné osvětlení. Není-li interiér dostatečně světlý sám o sobě, nešetřete na přídavných zdrojích (nejlépe v podobě oblíbených bodovek). Popularitu v poslední době raketově získávají svítidla s LED diodami, které uspoří až 60 procent nákladů na běžné osvětlení.
Moderní vymoženosti
Při plánování nové kuchyňské linky se rozhodně vyplatí precizní promyšlení vnitřních dispozic. Každodenní kuchyňskou rutinu zpříjemní a ulehčí rozmanité organizátory, jež vnesou do celého prostoru jednotu, přehlednost, zkrátka dokonalý systém. Každý kousek místa pak pomohou využít různé košíky či rozdělovače zásuvek. Užitečný komfort přinášejí samovyjížděcí mechanismy a zásuvky s pomalým, a v důsledku toho také tichým dojezdem, populární bezúchytkové otevírací systémy zase pomohou s vytvořením naprosto hladkých a ničím nerušených linií a kontur nábytku.
Spotřebiče pěkné a úsporné
Poměrně velkou část nákladů na vybavení kuchyně „spolknou“ spotřebiče, proto se vyplatí obezřetnost při jejich výběru. Jejich „vstupní“ cena se může vrátit například prostřednictvím nízké provozní energetické náročnosti. Jde však také často o úsporu místa, v menších dispozicích se vyplatí sázka na vestavné a multifunkční přístroje (například trouby). Nejen čas ušetří kombinované no frost chladničky s mrazničkami, které není nutné odmrazovat, nebo s takzvanou nulovou zónou a speciálním klima, v němž se potraviny udrží čerstvé až třikrát déle. Rozhodně hvězdnou záležitostí jsou indukční varné desky. Příprava pokrmů na nich je rychlá, umožňují snadnou a jemnou regulaci intenzity varu a dobře se čistí. Nezapomeňte také na digestoř, díky niž se bude v celém prostoru cítit svěže.
Zóny kuchyňské linky
Kuchyňská sestava se dělí na pět důležitých částí (zón). Úplně vlevo se umisťuje první z nich věnovaná zásobám. Jde nejen o „spižní“ skříň s výsuvy (šíře nejlépe 60 cm) pro uchovávání potravin, patří sem také chladnička s mrazničkou. Vedle je druhá zóna zaměřená na ukládání kuchyňských potřeb včetně nádobí, tedy na horní a spodní skříňky. Do třetí zóny patří mytí (myčka, dřez, odpadkový koš a čisticí prostředky). Čtvrtou zónu, takzvanou přípravnou, představují plochy nad zásuvkami s nejčastěji používanými pomůckami (nože a podobně). Po ní následuje poslední, varná zóna se sporákem odsavačem par, mikrovlnou a parní či kombinovanou troubou. Patří do ní také předměty potřebné pro vaření a pečení (hrnce, pánve, pracovní nářadí).
Text: Alena Müllerová, Foto: Hi-macs, Siko, Koryna, Rotpunkt, Sconto, Bauknecht, Electrolux