Šetrné - jedno určující slovo pro zhruba osm desítek architektonických projektů ve stadiu realizací i návrhů, které se představily v rámci výstavy Green Architecture II. Právě šetrnost je jejich spojujícím článkem bez ohledu na zemi vzniku, velikost, rozpočet nebo funkci. Druhé pokračování velmi úspěšného projektu, který iniciuje Galerie Jaroslava Fragnera, přerostlo v sérii celoročních akcí.
A není to jen šetrnost k životnímu prostředí, ale rovněž úspora místa – obytného nebo městského, rozpočtu či provozních nákladů… na mnoha projektech je patrné, že své uživatele či návštěvníky učí žít v dobrovolné skromnosti. Šetrný přístup, který se nevylučuje s komfortem, se už plně zavedl ve všech stylech a formách architektury.
Tři různé směry
Ekologickými principy se honosí bezpočet rodinných domů i veřejných staveb od Alp po finský venkov. Za zmínku stojí inteligentní zelená fasáda domu pro umělecké centrum v Sao Paulu, za jejíž pozoruhodný návrh obdržel předloni hlavní cenu francouzsko-brazilský ateliér Triptyque. Hybridní systém pojmenovaný Harmonia 57 zase kombinuje zelení osázený beton se zavlažovacím a rozprašovacím systémem, ovlivňujícím příznivě klima uvnitř budovy i v době vysokých srážek, teplot i vlhkosti. Porota soutěže ocenila množství dalších kreativních a inovativních prvků, podobně jako humor a nadhled, s nímž byla budova provedena: k nim patří kupříkladu plán postupného „zarůstání“ objektu.
Tři různé směry tzv. zelené architektury se prezentovaly v rámci výstavního projektu Green Architecture II: výstava Form & Energy představila sedm desítek vzorových šetrných staveb v Rakousku, kde návštěvníky mohlo překvapit, v jakých souvislostech a u jakých typů staveb lze prvky zelené architektury využít; sekce Wooden Boxes nápaditým způsobem konfrontuje přístup finských a rakouských architektů k víkendovým domům; třetí část seznamuje s výsledky prestižní mezinárodně sledované soutěže Zumtobel Group Award 2010, ve které se oceňují realizace a projekty posunující udržitelnost v architektuře a upozorňuje se na nejúspěšnější koncepty udržitelného přístupu v architektuře. Kromě vítězných projektů byly k vidění i další nadmíru zajímavé realizace, jako např. rozlehlá spektakulární Akademie věd v Kalifornii od Renza Piana nebo konverze staré železniční dráhy na zahradní, odpočinkovou a vyhlídkovou promenádu vedoucí nad New Yorkem navrženou ateliérem James Corner Field Operations.
Víkendové a letní bydlení
Výstava Wooden Boxes (pořadatel: ateliér Prodesi|Domesi) představila moderní architekturu dřevostaveb z Finska a Rakouska. Ač se obě skupiny architektů potkávají ve stejné disciplíně, výsledky jsou velmi odlišné: zatímco finští tvůrci se – i v duchu dobré skandinávské tradice – drželi jednoduchosti a dokonalého splynutí letních domků s přírodou, často bez nároku na elektrickou energii nebo teplou vodu, v Rakousku vznikají moderní víkendové dřevostavby nabízející technologický komfort a pohodlí. Celkem bylo prezentováno deset prací, které dokládají šíři různých přístupů k tematice, z nichž některé byly vyznamenány architektonickými cenami.
Výstava GREEN ARCHITECTURE II, která proběhla v Galerii NTK v Praze v únoru letošního roku, nabídla tři výstavní projekty, každý z nich s prezentací jiného přístupu k šetrné architektuře. K vidění byly skvostné realizace, často velmi progresivní po technologické i designové stránce. Úvodní akce tohoto celoročního projektu skvěle navázala na úspěšnou premiéru, která se uskutečnila v roce 2008 ve Fragnerově galerii v Praze.
Popisky:
Akademie věd v Kalifornii od Renza Piana
Umělecké centrum Sao Paulo, ateliér Triptygue (Harmonia)
The High Line New York, James Corner
Hypercubus, ateliér WG3, foto: Karin Lernbeis
Solarhaus, Rakousko
Sauna Savu, Otso Virtanen Finsko
(keš)
Foto: SMART Communication, Prodesi/Domesi