Království pro teenagera: Jak ho zařídit co nejlépe?

Soukromí je pro dospívajícího potomka důležitou otázkou. Nejlépe mu jej poskytnete ve vlastním pokojíčku. Jak ho zařídit tak, aby vašemu teenagerovi vyhovoval?

Jak zařídit pokojíček pro teenagera
Zařídit pokoj pro teenagera se může jevit vzhledem k jeho prudce se měnícím potřebám i názorům jako dost složitý počin. S dodržením několika základních zásad to však zvládnete a z obyčejného pokoje dokážete vytvořit doslova ráj na zemi.

Co všechno byste si měli zapamatovat?
-
Váš potomek bude v pokoji trávit mnoho času, svoje výsostné území už v tomto věku proto potřebuje.
-
Svůj čas bude chtít trávit také s kamarády, které si sem bude zvát.
-
Teenager má svůj osobitý vkus, koníčky názory, což se do pokojíčku musí promítnout.
Jak vyladit barevnost pokoje pro teenagera?
Volba barev je otázkou osobitého vkusu a názorů vašeho dospívajícího potomka. Rozhodně byste tak o této otázce neměli rozhodovat sami. Přizvěte si svého teenagera ke spolupráci a do celého procesu ho zapojte.
Díky tomu se bude od počátku cítit jako součást tohoto prostoru. Ostatně celá místnost by měla pro něj být inspirativní a měla by zajistit, že se cítí komfortně. Tak ho současně s citem přimějete, aby doma trávil čas.
Pubertální mládež má tendence někdy z domu trochu „utíkat“, což je na jednu stranu přirozené, neboť se tím připravuje na samostatný život, ale na druhou stranu i teenager stále potřebuje bezpečné zázemí u rodičů, neboť ještě nemá dostatek zkušeností na to, aby se ve světě obešel sám.
Jak mu tedy zařídit jeho prostor? Začneme barvami. Pomyslnou sázkou na jistotu jsou v tomto směru všechny neutrální odstíny. Ty snadno zkombinujete s jakýmkoli výraznějším tónem. Ideálně se tak k sobě hodí například světle hnědá a světle modrá.
Vycházet také můžete z monochromatického pojetí. Tedy v praxi můžete barevnost pojmout tak, že budete vycházet z jediné základní barvy a přidáte k ní její různé odstíny.
Pokud se tak například vašemu teenagerovi líbí ryzí „moderna“, můžete se odrazit od industriálního stylu. Společně to velmi dobře ladí černé, šedé a hnědé. Ty se dobře kombinují s hrubšími materiály a akcenty kovu. Hodí se železo i ocel. Zajímavě působí i beton.
Jaký nábytek pro dospívající vybrat?
Co se týče nábytku, ten by měl být jednak funkční, ale také dobře přizpůsobitelný. Díky tomu bude veškeré vybavení jednak adekvátně plnit svou funkci, ale váš puberťák se bude v místnosti i cítit dobře a v pohodlí.
Základ tvoří určitě postel. Ta musí být dostatečně prostorná a komfortní. Počítejte se standardní „dospěláckou“ šířkou 80 až 90 cm.
Vhodné může být použití nábytku s úložným prostorem, pokud pokoj sám o sobě nenabízí dost mísza pro rozmístění skříní, komod a dalšího podobného nábytku. Stejně tak se zamyslete nad tím, jestli pořídit lůžko rozkládací. Kamarádi vašeho syna či dcery totiž u vás zřejmě nějaký čas trávit budou.
Důležitou součást pokoje tvoří i psací stůl. Školní škamna totiž váš pubertální potomek zřejmě ještě nějaký čas, navzdory jasnému názoru na tuto instituci, neopustí. Stůl tak musí být dostatečně velký a nabídnout přiměřenou pracovní plochu. Prostá deska v optimálním případě nestačí, stůl by měl být vybaven i zásuvkami a úložnými prostory. Svoje místo v nich najdou učebnice a pomůcky. Proto byste rozhodně neměli přehlížet ani nákup kvalitní židle a knihovny.
Úložné prostory máte jinde v bytě i vy a potřebovat je bude i odrůstající dítě. Je nicméně nutné zvážit jeho individuální potřeby a zájmy. Připravit byste se měli určitě minimálně na investici do velké skříně. Do té uložíte šatstvo i další osobní předměty.
Hodit se budou i police a závěsné organizéry. Do nich uklidíte knihy, ale i vystavíte různé poháry, medaile a další ocenění. Na odiv tu lze ponechat i další kreativní výtvory. Děvčata by měla určitě dostat ještě i vlastní kosmetický stolek na uložení líčení a dalších milých drobností.
I mládež využije prostor k odpočinku a relaxaci. V případě, že to prostorové dispozice pokoje umožní, neváhejte. Stěžejním bodem bude křeslo, ať už klasické nebo závěsné. Místo něj dobrou službu udělá i sedací vak nebo taburet. K útulnosti přispěje užití koberce a polštářů, případně dalších textilních a dalších prvků.
Jak je to s technologiemi
Patří do pokoje vašeho pubertálního potomka obrazovky? Bez chytrého telefonu se dospívající v dnešní době již neobejde. Stolní počítač či notebook bude vzhledem ke školním povinnostem nutností zřejmě také. Navíc jej využije i pro zábavu v podobě hraní her nebo surfování po sociálních sítích.
Pořízení televize zvažte s ohledem na to, zda ji pubertální potomek chce. Dívat se na ni ostatně můžete i společně, váš vkus už bude podobnější než v raném věku dítka, kdy jste byli nuceni „přežít“ pohádky. Jestliže vaše rozhodnutí bude kladné, lze ji pověsit na zeď, ideální je místo naproti posteli. Tím zajistíte dítěti maximální pohodlí.
Tagy: bydlení |
byt |
úpravy