Vchodové dveře jsou nezbytnou součástí každého bytu či domu. Správně zvolené bezpečnostní dveře chrání zdraví a život obyvatel dané domácnosti a také jejich majetek, proto je potřeba jejich výběru věnovat dostatek času a pozornosti. Na trhu jsou v současné době nejrůznější typy vchodových dveří, které se liší podle bezpečnostní třídy a použitého materiálu, vybírat lze z rozmanité nabídky dekorů, provedení, barev a povrchů. Každý si tedy může vybrat dveře přesně podle svých představ. Jak se ale v široké nabídce zorientovat a zvolit ty správné?
Na co myslet v první řadě?
Při výběru vchodových dveří nesmíme zapomínat na to, že vstupní dveře by měly být vždy bezpečnostní (minimálně v bezpečnostní třídě 3) a je jedno, jestli se jedná o byt či dům. V obou případech nám jde o to, aby dveře ochránily nás, naše blízké a náš majetek. Další požadavky na vchodové dveře se liší v závislosti na tom, jestli jde o byt či rodinný dům.
V každém případě je dobré si předem prověřit výrobce, od kterého si chceme bezpečnostní vchodové dveře objednat. Někteří výrobci totiž pro bezpečnostní dveře nepoužívají tuhou ocelovou kostru, která je pro tyto účely ideální, a nemají pro své výrobky certifikáty platné v České republice. „Určitě je dobré se zaměřit na to, jestli se jedná o zavedenou výrobu, která se může prezentovat kvalitními výrobky s certifikáty platnými na našem trhu. Díky platnému certifikátu máte jistotu, že dveře mají ty správné bezpečnostní prvky a dokážou tak ochránit vaši domácnost. Certifikace je zároveň důležitým parametrem při sjednávání pojištění domácnosti,“ vysvětluje Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT, největšího českého výrobce bezpečnostních dveří.
Kritériem, které může o výrobci mnohé napovědět, je jeho přístup k zákazníkům. Naší pozornosti by tak neměly uniknout další služby, které výrobce nabízí, případně nenabízí. Pokud jde o výrobce, který si stojí za kvalitou svých produktů, bývá součástí jeho služeb osobní poradenství, profesionální montáž, záruční i pozáruční servis nebo třeba zámečnická pohotovost.
„Za velkou výhodu považuji fakt, že v dnešní době už není potřeba ani u vchodových dveří rezignovat na design, i bezpečnostní dveře mohou být elegantní. Například naše bezpečnostní vchodové dveře do bytu SD 101 a bezpečnostní vchodové dveře do domu SD 102 vyrábíme v široké škále povrchů včetně dřeva, laminátu či laku. Dveře SD 102 je dokonce možné upravit tak, že vypadají jako dokonalá replika historických dveří,“ říká Jaroslav Pecka.
Jak se zorientovat v nabídce bezpečnostních dveří?
Základní orientaci poskytují bezpečnostní třídy, kterých je 6 a označují se zkratkou BT (bezpečnostní třída) nebo RC (z anglického slovního spojení resistence classes). Pro každou bezpečnostní třídu je stanoven druh nářadí a čas, po který musí dveře odolávat pokusu o překonání.
Pod označením BT/RC 1 a 2 najdeme dveře, které jsou určeny k zabezpečení méně rizikových objektů. Jsou sice levnější než dveře vyšších bezpečnostních tříd, ale jejich faktická odolnost je mizivá. Obvykle je lze otevřít během pár minut obyčejným šroubovákem.
S kutečně bezpečnostní dveře začínají od bezpečnostní třídy 3. Ty odolají zloději, který se je pokouší překonat pomocí páčidla a dalšího ručního nářadí. U této bezpečnostní třídy začíná ochrana domácnosti, na kterou je možné se spolehnout.
Dveře bezpečnostní třídy BT/RC 4 nabízejí účinnější zabezpečení bytů a domů a pro soukromé nebo firemní objekty je tato třída obvykle maximem.
Dveře bezpečnostních tříd 5 a 6 se používají pro zabezpečení objektů strategického významu, například v elektrárnách, bankách či vojenských objektech.
„Důležité je nezapomínat na příslušenství dveří, jako jsou zámky, kování a vložky. To je také rozděleno do 6 bezpečnostních tříd. Příslušenství musí být minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako jsou dveře,“ upozorňuje Jaroslav Pecka.
Dveře do bytu vs. dveře do rodinného domu
U dveří do domu platí menší zákonná omezení a kromě bezpečnosti zůstává nejdůležitější vlastností tepelná izolace dveří, protože u domu vchodové dveře často vedou přímo do obytného prostoru nebo do chodby bez topení, a tudíž je potřeba, aby izolovaly jak teplo, tak chlad. Proto je vhodnější zvolit dveře silnější konstrukce. Vstupní dveře do rodinného domu jsou také často vystaveny přímému působení povětrnostních vlivů – slunci, dešti i sněhu. Vhodné proto je, aby takové dveře měly krytí stříškou, která značně zvyšuje komfort obyvatel a zároveň životnost dveří. Povrch dveří určený speciálně do exteriéru a dokonalé utěsnění obvodu dveří jsou v takovém případě podmínkou.
U vchodových dveří do bytu je velmi důležité myslet na to, že pokud jde o byt v nově stavěném nebo rekonstruovaném panelovém nebo činžovním domě, tak je ze zákona a dle platných českých technických norem dána povinnost, že musí jít o certifikované požární dveře s požární odolností minimálně 30 minut a se zvukovým útlumem minimálně RW 32 dB. Tuto povinnost se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože při jejím nesplnění hrozí majiteli bytu finanční postih, který může znamenat nepříjemný zásah do rodinného rozpočtu.
Ušetřete na pojištění domácnosti
Pojišťovny obvykle nekladou při sjednávání pojištění domácnosti vysoké požadavky na to, jak by daná domácnost měla být zabezpečena. Je tedy na každém, jak se rozhodne svůj domov zajistit. Díky kvalitnímu zabezpečení domácnosti nejen chráníte své zdraví a majetek, ale také můžete ušetřit na pojistném. Konkrétní výše slevy závisí na podmínkách jednotlivých pojišťoven, ale obecně se slevy pohybují ve výši 20 až 30 %. Certifikované vchodové bezpečnostní dveře sice nejsou levnou záležitostí, ale jedná se o investici, která se určitě vyplatí. „Navíc pokud bychom použili dveře bez platných certifikátů, může se stát, že v případě vloupání nám pojišťovna odmítne plnění. resp. jej sníží z důvodu horšího zabezpečení, než na jaké byla uzavřena pojistná smlouva,“ upozorňuje J. Pecka.