Jak vybrat kvalitní ručníky a osušky? S „hadrem“ si je už nespletete!
Konečně si můžete dopřát koupel, která odplaví starosti všedních dnů. Necháte na sebe proudit horkou vodu, která všechny starosti odplaví. Jakmile ji vypnete, těšíte se na měkkou a hebkou náruč ručníku nebo osušky. Místo toho vás vlákna dřou a ani se pořádně neosušíte.
To, že jsme si místo ručníku, který nás pohladí po pokožce koupili nekvalitní kus čehosi, co škrábe a skoro nesaje vodu, zjistíme většinou až při prvním použití. Jsme zklamaní, naštvaní a mokří. Pravděpodobně jsme se nechali zlákat nízkou cenou a pěkným designem. Příště si musíme dát pozor.
Jak vybrat kvalitní ručník a osušku?
Ať už se budete utírat do menšího ručníku, nebo větší osušky, určitě čekáte, že bude
jemný, příjemný a dokáže pohltit vlhkost. Na co si dát při koupi pozor?
Dívejte se na gramáž
Ideální
gramáž je u ručníků a osušek kolem 450-500 gramů na metr čtvereční. Jakmile budou hodnoty nižší, dejte radši ruce pryč.
Ale pozor. Ne vždy se dá gramáží řídit. Kvalitní osušky bývají vyrobeny z česané příze s dlouhými vlákny, která bude mít gramáž nižší, kvalita ale bude vysoká.
Z jakého materiálu ručník nebo osuška jsou?
Hlavním účelem ručníku je to, aby sál vlhkost a nedřel vám kůži z těla. Ideální jsou ručníky z kvalitní
bavlněné příze. Na ně se můžete spolehnout. Jak to ale bývá, i tady najdete nějaké mínus. Ve vlhkých místnostech hůř schnou a na jejich povrchu se tak snáz množí bakterie a plísně. Ty pak zatuchnou, což není nic příjemného.
Mnozí z nás mají doma
ručníky a osušky z froté. Jsou vyrobeny z dlouhých bavlněných vláken, které dobře sají vlhkost a jsou pevné. Na jedné nebo obou stranách výrobku najdete smyčky, které jsou pro froté charakteristické.
Na své si ale přijdou i milovníci
bambusu. Dnes už osušky nebo ručníky z bambusu nejsou žádnou vzácností. Bambusové tkaniny nejsou čistě bambusové, budou v sobě mít příměs vlny, bavlny nebo modalu. Ve srovnání s čistou bavlnou nasají až 4x víc vlhkosti, odolávají plísním i bakteriím. Navíc neutralizují zápach.
Záleží i na správné péči
Koupí kvalitního výrobku to nekončí. Musíte se o něj ještě dobře starat.
-
Před prvním použitím je alespoň dvakrát vyperte a usušte bez toho, abyste je použily. Z látky se uvolní volná vlákna, ta zbylá se zatáhnout. To je důležité pro dlouhou životnost ručníků a osušek.
-
Použijte radši prací gel než prášek, na aviváž zapomeňte. Sice jste asi v reklamě viděli, že když přidáte do praní aviváž, ručník bude jemnější. Opak je ale pravdou. Aviváž slepí vlákna k sobě a je po hebkosti.
-
Sušte je na šňůře, nebo ještě lépe v sušičce. Na radiátor je nedávejte.
-
Řiďte se štítkem údržby.
Kdo dodrží výše uvedené rady, ten se může těšit, že
až příště vyleze odpočatý ze sprchy, zabalí se do hebké osušky, která ho pohladí po těle.
Tagy: koupelny