Praktická elegance
Corian není jen umělý kámen
Dnes je mu šestatřicet let a vznikl vlastně proto, aby úředníci (zejména bank) nedostali revma. Řečeno zjednodušeně. Kamenné obklady a pulty totiž vypadají honosně, ale pořádně studí. Aby pořád skvěle vypadaly, ale nestudily, na to bylo třeba dát hlavy dohromady a vytvořit něco, co jako kámen vypadá, a taky má některé z jeho vlastností, ale na dotek je příjemné asi jako dřevo. A tak vznikl corian.
Jak vypadá
Zdaleka se už netváří jako ušlechtilý kámen, nenapodobuje, je povětšině ?sám sebou?. Prozatím jeho dezény čítají třiadevadesát ?vzorů? v celé barevné škále. Od těch nenápadných ?zemito-pískových? až po zářivě křiklavé. A pokud jde o jeho kvalitativní vlastnosti? Ty se ovšem nemění.
Z čeho je
Vyroben je ze dvou třetin z přírodních materiálů, jako pojivo pak slouží látky na bázi akrylátů. Pokud jde o zpracování ? jde o tepelné tvarování ve formách a ohýbání. Opracovává se v podstatě jako dřevo. Výsledkem je stálobarevná homogenní pevná masivní hmota. Její povrch je celistvý, neporézní, odolný vůči vlhku, kapalinám, chemikáliím, teplu. Není tříštivý ani křehký. Plocha z něj je na dotek příjemná, bez viditelných spojů. Lze jej kombinovat s nejrůznějšími materiály.
Co všechno z něj může být
Corian můžete použít při obkládání stěn, jako dlaždice, vyrábí se z něj sanita (umyvadla, sprchové vaničky, umyvadlové desky apod.) i kuchyňské desky, pulty, dřezy, krbové či jiné mřížky, ale třeba i osvětlovací tělesa, nábytek? Podle použití je pak jeho tlouš?ka 6, 13 či 19 mm. A pokud jde o vlastnosti hygienické ? corianem nepronikají nejen nečistoty, ale ani plísně a mikroby, ani nepodporuje jejich růst.
Jak o něj pečovat
Aby vypadal stále jako nový, nejlépe je pravidelně jej ošetřovat ? vodou a mýdlem či běžnými čistícími prostředky. Pozor si dejte na odrezovače, prostředky s acetonem (včetně ředidel, tedy i odlakovače na nehty) a ?kyselé? čističe odpadů. Vůči teplu je odolný, včetně spadlé cigarety, ale může se stát, že přílišný žár ?upraví? barvu jeho povrchu.
Stále-li se malér
Houževnaté skvrny, ?popáleniny?, oděrky a škrábance ovšem odstraníte snadno ? abrazivním čističem (stejným jako na varné sklo, např. Ajax, Ata, Vim) a houbičkou na nádobí se zelenou brusnou vrstvou. Usazeniny (z ?tvrdé? vody) rozpustíte odstraňovačem vodního kamene, pak přetřete vlhkou žínkou a utřete do sucha. Na více poškozené plošky (vrypy, ulámané části) si zavolejte odborníka, odstraní je zcela dokonale.
Design
Vzhledem k uvedeným vlastnostem je zřejmé, že nemá vlastně tvarová omezení a snadno se opracovává, přestože je v konečné podobě pevný. Dnes už má navíc i nepřeberné možnosti barevných variací a kombinací?
Jaromíra Sitařová