Banky neposkytují hypoteční úvěry na družstevní byty. Začíná se však rozvíjet projekt, který umožňuje pořídit prostřednictvím družstva rodinný dům na splátky. Projekt splátkového financování bydlení se objevil letos na jaře. Vznikl ve spolupráci Bank Austria Creditanstalt a společnosti Central Group. Co je na projektu zajímavého? Dává možnost zájemcům, kteří si chtějí pořídit vlastní rodinný dům, aby ho mohli získat na splátky, a to i tehdy, když jim hypoteční banky ne jsou ochotny půjčit.
Často se to týká lidí, kteří sice nemohou prokázat dostatečný pravidelný příjem, ale přesto mají dost peněz, aby půjčku splatili.
Mohou složit určitou částku jako zálohu a zbytek ceny domu splácet v měsíčních splátkách po dobu až 20 let. Přitom jim odpadne složitá a stresující procedura vyřizování půjčky, shánění dokladů, odhadů a dalších dokumentů.
V čem je vtip
Jde vlastně o to, že úvěr na výstavbu rodinného domu za žadatele převezme družstvo. Zájemce vstoupí do stavebního bytového družstva, ve kterém je i společností Central Group, která domy staví. Ta se zavázala, že postaví domy v požadovaném termínu a kvalitě. Členové družstva mají možnost průběh stavby kontrolovat v dohodnutých termínech. Kdyby společnost Central Group nedod
ržela termín dokončená stavby, je povinna uhradit pokutu ve výši 1000 korun za každý den prodlení za každý dům.Členové družstva mohou volit jeden ze dvou modelů financování. Jak nás informovala Markéta ?afaříková z Bank Austria Creditanstalt, modely vypadají následovně podobně:
A. Klient složí 10 % ceny do 7 dnů po podepsání smlouvy, dalších minimálně 30 % do 30 dnů a zbývajících 60 % splácí v měsíčně po dobu 20 let.
B. Klient složí 10 % ceny do 7 dnů po podepsání smlouvy, dalších minimálně 30 % při zahájení výstavby a 60 % splácí v měsíčně po dobu 20 let.
Potřebnou částku, kterou klient nezaplatí hned, financuje družstvo pomocí hypotečního úvěru od banky Austria Creditanstalt. Dlužníkem je tedy družstvo, a úvěr splácí bance po dobu následujících 20 let z příspěvků jednotlivých členů.
Měsíční příspěvek člena družstva však nezahrnuje jen splátku hypotečního úvěru, ale také další položky. Je to pojištění nemovitosti, režijní poplatek za provoz družstva a daň z nemovitosti, kterou hradí družstvo finančnímu úřadu.
Při ceně domu s parcelou ve výši 2,5 milionu korun činí počáteční 40% platba jeden milion korun. Měsíční splátka při cenách, úrocích a nákladech platných letos v polovině roku je 14 000 korun. Kromě toho musí člen družstva samozřejmě platit ještě provozní náklady na bydlení ? vodu, elektřinu, kanalizaci a podobně.
Po dobu splácení je majitelem domu a pozemku družstvo. To se sice může zdát jako nevýhoda, ale členovi to například umožňuje, aby převedl nemovitost nebo užívací právo k nemovitosti na jinou osobu, aniž k tomu potřebuje souhlas banky. Stačí, když bude souhlasit družstvo. Při takovém převodu není třeba platit daň z převodu nemovitosti, protože vlastník se nemění.
Člen, který hradí měsíční splátky, nemůže být zbaven práva užívat pozemek a dům, podobně jako je tomu u družstevních bytů. Po 20 letech a řádném zaplacení všech splátek má člen družstva právo se stát výlučným vlastníkem domu a pozemku. Další výhodou je, že člen družstva může kdykoli předčasně svůj dluh vyrovnat, ale bude mu za t
o účtován manipulační poplatek.Pohodlí něco stojí
Splátkové financování v tomto pojetí je dražší než využití běžného hypotečního úvěru. Družstvo jako právnická osoba totiž nemůže čerpat státní podporu, protože ta se vztahuje pouze na fyzické osoby. Dále se do ceny splácené nemovitosti promítají provozní náklady družstva a je nutné zaplatit daň z převodu nemovitosti na konci splátkového období, kdy se dům převádí z družstva na vlastníka. To u běžného hypotečního úvěru není. Splátkové financování bydlení se proto hodí především pro ty, pro které je běžný hypoteční úvěr nedostupný.
/rys/