Čisticí zóny. Systém, díky němuž se nejen daří držet interiér uklizený, ale má také vliv na uchování vzhledu a vlastností vnitřních podlahovin. První zóna by si měla poradit s hrubými nečistotami, ve druhé vezmou za své drobné kamínky, ze třetí by už měla obuv odcházet téměř bez špíny.
Při řešení čisticích zón v obytných objektech musíme vycházet z typu bydlení (byt nebo rodinný dům), ale také z rodinných zvyklostí: jinak asi budeme postupovat v domácnostech, kde se nezouvá, a jinak tam, kde jsou připraveny přezůvky i pro návštěvy. Nejde však pouze o to, jak si poradit s nečistotami přicházejícími na obuvi zvenku do domu a do bytu. I v interiéru domova jsou místa, která se od ostatních prostor vyplatí oddělit nějakou ? nejlépe textilní ? rohožkou. Patří k nim například bazén, sauna, koupelna, garáž, sklep, půda, terasa, balkon, hospodářská místnost nebo prádelna.
Rohož nebo škrabka
Bláto s kamínky, kousky trávy nebo listí? to je první dávka nečistot na botách, s níž přicházíme k domu a v rámci zachování hygieny a pěkného vzhledu podlah v domě i jeho interiéru se nánosu nutně potřebujeme zbavit. Tuhle důležitou ?práci? zvládne ?prvozónová? rohož umis?ovaná zpra-vidla vně objektu, tedy před domem. Velmi často jde o kovovou rohož s žebrováním zasazenou do mělkého lůžka, tak, aby byla v úrovni okolního terénu. Lze ji vyjímat a opadané nečistoty pod ní snadno uklidit. Před obytný dům s více byty se dobře hodí také jednoduchá, na povrchu ležící pryžová rohož, například složená z pružících gumových vlnek, jež v podstatě čistí obuv samočinně. Další variantou mohou být kvalitní rohože s hliníkovými profily a napevno zafi-xovanými pryžovými, kartáčovými nebo textilními pásky (textilní pásky by měly následovat až za pryží nebo kartáčem). Spojení jednotlivých částí rohože lankem umožňuje srolování rohože a vymetení či vyluxování nečistot pod ní. Jednotlivé části je možné v souvislosti s jejich opotřebením vyměnit. Dobře očistit obuv až na vzorek podrážek však může i škrabka, která se k našim domům s úspěchem vrací. Možná i proto, že ? například v podobě psa nebo jiného zvířete ? zároveň vystupuje v roli dekorativního doplňku zápraží.
Do zádveří a dalších zón bytu
Pro další záchytné místo, takzvané zádveří (nebo před dveře bytu), se hodí rohože s jemnějším vzorkem, kartáčové nebo textilní, většinou vpichované, vytvořené z materiálů na bázi hrubých vláken s hrubší povrchovou struktu-rou. Díky svým zajímavým barevným dekorům hrají kromě funkční role (zbaví obuv drobnějších nečistot) i úlohu dekorativní. Nejhygieničtější je však pochopitelně výměna venkovní obuvi za domácí, což interiér v maximální míře ochrání před přenosem prachu a znečištění z exteriéru. Zouvání ulehčí, a navíc i zpříjemní, pěkný účelový produkt, který ? stejně jako škrabka - může mít podobu například brouka nebo jiného příslušníka živočišné říše. Ovšem ne každá domácnost na zouvání trvá, takže využívá některých (nejlépe všech) zmíněných čisticích zón. S tou poslední se setkáváme obvykle v předsíni, ovšem lze za ni považovat i přechod mezi různými typy obytného interiéru. Rohožky se proto instalují například při přechodu z bazénu či sauny, garáže, sklepa, půdních prostor, technického či hospodářského zázemí, prádelny, neobejde se bez nich ani koupelna. Produktům používaným pro tyto účely se říká dočiš?ovací. Většinou jde o jemnější vpichované nebo všívané koberce se stříhaným vlasem, odolné proti sešlapání a z dobře udržovatelného materiálu, schopné zachytit mezi vlákna nečistotu. Obvykle bývají z pružného a trvanlivého nylonu, proto také mají svým vzhledem blízko k designu běžného koberce. Využít lze také výrobků s tzv. nešpinivou úpravou Scotchgard, jež díky teflonové příměsi odpuzuje kapalné nečistoty. Pro dočištění se dobře osvědčily i antistati-cké kokosové koberce schopné tlumit hluk a přijímat a odevzdávat vzdušnou vlhkost. Přírodní kokosové vlákno je pro interiérové rohožky ideálním materiálem, spodní strana předložky nebo rohože z latexu se postará o protiskluzový efekt.
Na trhu jsou také rohožky ze syntetic-kých vláken se vzhledem kokosu, jež se nelámou, nevypadávají a neodírají se, dobře se čistí a jsou barevně stálá. Do koupelen patří rohožky a předložky, jejich hlavním posláním je eliminovat mokro po koupání a sprchování, ale fungují samozřejmě také jako dekorace, jež by měla ladit se stylem a ostatním vybavením koupelny. Často mívají pogumovanou spodní stranu, která zvyšuje jejich hmotnost a přilnavost k povrchu podlahy. Snadno se udržují, mnohé lze prát, vysávat nebo alespoň opláchnout.
Text: Alena Müllerová
Foto: Ikea, Blomus, Ambra, Libor Trakal, Flamene, Floorcontact