Současné dřevěné podlahy, a? už v jakékoliv podobě, nabízejí vedle krásy a nenapodobitelné atmosféry také odolnost. Návrat slaví i klasika v podobě parket, ukázalo se totiž, že tento evergreen mezi podlahovinami je správnou volbou v podstatě pro jakýkoliv typ interiéru. Tím spíš, že díky pokroku v technologiích už se nemusíme trápit s jejich neustálým vrzáním, sesycháním, drátkováním a pastováním.
Dřevo na podlaze provází lidstvo už po dlouhá staletí. Dlouhověkost lze připsat i na konto parket. Ve své nejluxusnější podobě se nám dodnes představují hlavně v historicích objektech. Jako takzvané zámecké parkety s překrásnými středově symetrickými vzory a intarzií složenou i z několika druhů dřeva vnášejí tradiční noblesu i do soudobých interiérů, nejčastěji ve velkých halách a salonech honosných sídel stavěných v neo-stylu. V prvorepublikových bytech se hojně užívala pokládka na ?rybí kost?. Dnes se jednotlivé vlysy, jak se parketám říká, mnohem častěji kladou za sebou, tedy řemenově, lze z nich ovšem vytvářet také různé, nejčastěji čtvercové, geometrické vzory. Pěkně vypadá i zdvojená ?rybina?. K léty prověřeným tvrdým a odolným dubovým parketám se na trhu objevují také jiné materiály, jako například javor, jasan, třešeň? výjimkou v sortimentu dnes nejsou ani parkety bambusové nebo z jiných exotických dřevin, jako je brazilský ořech, australský dub nebo teak.
Masivní i vrstvené
Představitelem nejdelší tradice jsou masivní parkety, pro něž je charakteristická dlouhá životnost a téměř neomezená možnost renovace prostřednictvím broušení a lakování. Tuto možnost ? ovšem ve variantě omezené výškou nášlapné vrstvy ? nabízejí i parkety dvou a třívrstvé. Vrstvy jsou pevně spojeny lepením a lisováním při vysokých teplotách. Díky konstrukci (protitahová, nosná a nášlapná vrstva) jsou zejména třívrstvé parkety oproti masivním nesrovnatelně tvarově stálejší, což se projevuje například i v méně výrazné tvorbě spár mezi jednotlivými dílci.
Cena a životnost takové podlahy se odvíjí z typu dřeviny použité pro nášlapnou vrstvu a její tlouš?ky, která se pohybuje od dvou do šesti milimetrů (při každém broušení se sníží o cca 0,3 mm). Nejlevnější dýhované parkety s nášlapnou vrstvou kolem 0,6 mm brousit nelze. Poměrnou novinkou na trhu vícevrstvých dřevěných podlahovin jsou lamely spojovatelé na "suchý zámek", takže není nutné je k sobě lepit. Jsou zvláš? vhodné k pokládání svépomocí.
Barvy a kresby
Dřevo není z hlediska barevnosti nikdy jednolité, kromě různých odstínů má navíc suky a běl. I výrazné barevné přírodní odlišnosti mezi jednotlivými kusy jsou naprosto přirozené a charakteristické, zejména pro tropické dřeviny. Každý kus je v podstatě originál pocházející z rostlých kmenů, proto nikdy nelze dosáhnout jednotnosti v barvě dřeva nebo v jeho struktuře. Pro někoho taková nesourodost představuje vadu, pro jiného naopak onu krásu dřeva. I když výrobci dřevo podle vzhledu třídí a je možné v nabídce najít jak barevně jednotnější podlahu s pravidelnou kresbou, tak krytinu pestřejší, s už zmíněnými suky a bělí, nemá toto odlišení nic společného s kvalitou, jde skutečně pouze o vzhledové parametry. Proto nesmíte být ani překvapeni, pokud se dodaný materiál dokonale neshoduje se vzorky nebo katalogy ve show roomech.
Kartáčování a karamelizace
Vzhled, který připomíná opotřebení věkem a používáním, tedy dřevo ztmavlé, s vystouplými letokruhy nebo dokonce i se stopami po červotočích, je u nových podlahovin velmi moderní. Dosahuje se ho například kartáčováním a škrábáním, nebo moderními technologiemi založenými například na tepelné opracování, při kterém se dřevo zahřívá na více než 200 °C. Proces velmi připomínající karamelizaci cukrů změní odstín tradičních světlých dřevin na tmavý, a to v závislosti na intenzitě a době zahřívání, takže barevná škála je velmi široká. Tepelné opracování navíc dodá materiálu i větší stabilitu: ohřev totiž snižuje zbytkovou buněčnou vlhkost dřeva a v souvislosti s tím redukuje jeho bobtnání, sesychání i přirozené pnutí.
Povrchové čarování
Povrch parket chrání laky, oleje i vosky. Lakování může dosáhnout i pěti vrstev, nepoužívají se při něm rozpouštědla ani formaldehyd. Úprava prokresluje strukturu dřeva, dává materiálu vysokou ochranu proti opotřebení a dlouhodobou životnost. Mimořádné odolnosti vůči oděru dosahuje materiál upravený lakem tvrzeným pomocí UV záření. Na trhu je také bílý lak určený speciálně pro úpravu podlah z dubu a jasanu, nebo novinka založená na nano-technologii: do laku čtvrté a páté vrstvy se přidávají tzv. nano-částice, které až dvojnásobně zvyšují běžnou schopnost povrchu uchránit se před poškrábáním. Úprava, jež je známa také pod názvem antiscratch, nijak neomezuje možnost přebroušení podlahy.
Ke kladům olejování patří skutečnost, že prostředek proniká do struktury dřeva, aniž by přitom jakkoliv narušil přírodní charakter materiálu. Olej navíc povrch dokonale uzavře, takže dřevo sice dobře chrání, přitom však umožňuje absorbovat nebo uvolňovat vzdušnou vlhkost. Výrobci používají obvykle ekologicky šetrné přírodní nebo bílé oleje, někteří doporučují ještě finální zavoskování vrchní nášlapné vrstvy, které vzhledu podlahy dodá na atraktivnosti.
Ideální prostředí pro dřevo i pro člověka je teplota 20 °C a 60 % vzdušné vlhkosti. Výrazné výkyvy těchto hodnot vadí nejen lidem, ale i dřevu, které - ve snaze přizpůsobit se aktuální teplotě a vlhkosti prostředí - sesychá nebo bobtná. Náchylnost k objemovým změnám roste se šíří vlysu.
Extrémní podmínky, kdy vlhkost vzduchu klesá pod hranici 30 % nebo stoupá nad 70 %, mohou vážně poškodit všechny lepené spoje mezi parketami, způsobit seschnutí nebo zvlnění podlah. Vysychání nebo bobtnání parket zpomalí lakovaný povrch.
Na podlahové vytápění lze použít pouze tak silnou vrstvu dřevěné podlahoviny, aby prostupnost dovolila dostatečnou prostupnost. Navíc každá dřevina má v závislosti na tvrdosti a hustotě jiný tepelný odpor. Měkké dřeviny více izolují, tvrdé dřevo mnohem lépe přenáší teplo. Na podlahové topení jsou nevhodné dřeviny s vysokým indexem sesychavosti, například buk, ipe, jatoba, tauari a další. Nejstabilnější dřeviny s velmi nízkým indexem tangenciálních sesychavosti jsou merbau, doussie, iroko a teak.
Tepelná odolnost je vyjádřena ve stupních Kelvina. Propočet se prování přenosem tepelné energie ve wattech skrze 1 mm silnou a 1 m2 velkou desku, zatímco rozdíl mezi teplotami na jednotlivých stranách vyjadřují stupně Kelvina.Pro zajištění efektivity podlahového topení nesmí být použita krytina s tepelným odporem nad 0,18 m2 K/W.Uvedené hodnoty jsou pouze orientační a budou se měnit dle druhu použité dřeviny.
Parkety vnášejí do interiéru kus přírody. Dřevo vyzařuje teplo, pohodlí, bezpečí a harmonii, působí blahodárně na tělo i duši. Navíc působí noblesně, jakostně, reprezentativně, ušlechtile.
Parkety se odvděčí za péči dlouhou životností, kterou lze počítat na desetiletí až staletí. Lze je mnohokrát přebrousit a ošetřit novou vrstvou laku nebo oleje.
Parkety s dokončenou povrchovou úpravou jsou se snadno ošetřují a udržují v hygieně. Stačí na to zpravidla stačí vysavač nebo vlhký hadr. Ulpívající nečistoty lze odstranit lihem nebo technickým benzinem. Navoskované a naolejované podlahy jsou na údržbu náročnější, je nutné je v určitých intervalech ošetřovat.
Dřevo i po zpracování zůstává živým organismem, parkety jsou pružné vůči kročejům a nárazům a šetří svalstvo a vazivo nohou.
Alena Müllerová
Foto: Magnum parket, Tilo, Kratochvíl Parket Profi