Stejně jako celá půdní realizace, ani podlaha v podkrovním bytě nesmí enormně zatížit původní stropní konstrukci. Další z podstatných povinností je izolace kročejového hluku. Nejlépe si s těmito danostmi poradí suché ?plovoucí? podlahové systémy, které bez problémů snesou jakoukoliv podlahovou krytinu včetně lehké dlažby.
Při rekonstrukci půdy na obytný prostor bude zajištění kročejové izolace jednou z podmínek k vydání stavebního povolení. Díky současným moderním technologiím však splnění této povinnosti není žádný problém. V praxi jde o to zamezit, aby vlnění vznikající nejčastěji jako důsledek chůze po podlaze. Zmíněné podlahové systémy jsou v podstatě vícevrstvou konstrukcí, jejíž nosné prvky nepřicházejí do přímého kontaktu s původní podlahovou vrstvou ani s jinou částí stavby. Pod podlahovými deskami je obvykle suchý keramický podsyp, který nejen zakryje nerovnosti, ale zároveň také tepelně izoluje, a navíc brání přenášení vibrací do konstrukce stropu. Jedinou nevýhodou některých těchto systémů je, že je nelze použít, pokud počítáme s instalací oblíbeného podlahového topení, protože to vyžaduje pevné nebo lité lůžko. Jsou ovšem na trhu i produkty, které jsou kompatibilní se systémy podlahového vytápění s nízkou stavební výškou a rychlým náběhem teplot.
Chytré podlahové systémy a potěry
Při rekonstrukcích a na starých trámových stropech se uplatňují podlahové systémy splňující jak požadavky na omezené zatížení stávající nosné konstrukce, tak i na minimální konstrukční výšku. V místech, kde plovoucí podlaha s kročejovou izolací a betonovým potěrem dosáhne tlouš?ky 60 až 80 mm a hmotnost zhruba 120 kg/m2, má zmíněný podlahový systém při stejné tlouš?ce hmotnost o 85 kg/m2 menší. Pomocí vyrovnávacího podsypu lze navíc bez hutnění srovnat až šesticentimetrový, při využití desek typu TS dokonce až dvanácticentimetrový výškový rozdíl původní podlahy. Vysoká pevnost a možnost vysokého zatížení umožňuje využití systému všude, kde jsou vysoké požadavky na stavební konstrukce, například v případě použití podlahového vytápění s nízkou stavební výškou, provedení podlahy bez technologických přestávek, zlepšení zvukových vlastností dřevěných stropů, vyrovnání nerovností stropu bez zásadního přitížení a tak dále. Na podlahové desky lze lepit dlažbu, PVC krytinu, koberce, parkety i dřevěné podlahové panely.
V půdních vestavbách se jako podklad pro podlahovou krytinu používají například také tenkovrstvé samonosné potěry na bázi nízkoviskózní epoxidové pryskyřice plněné lehkým sklokeramickým granulátem, které jsou po vytuhnutí odolné proti otěru, mají dobré tepelně izolační vlastnosti a mohou fungovat i jako kročejová izolace. Lze je použít dokonce i na staré prkenné či asfaltové podlahy. Na potěr je pak možné položit keramickou dlažbu stejně jako dřevěné podlahoviny či koberce, lina i PVC. Pokud je podlaha určena do ťmokrých prostorŤ (kuchyně, koupelny), je nutné potěr pokrýt ještě vhodnou hydroizolační stěrku.
Duté podlahy
Novinka na trhu reaguje na požadavky bezproblémového zabudování domovních technických rozvodů a informačních a počítačových sítí do podlahového systému, hodí se mimo jiné také právě pro rekonstrukce starých objektů a vestavby či nástavby. Výška duté podlahy se pohybuje od 65 do 280 mm, únosnost je dostatečná pro běžné zatížení. Celý systém je nehořlavý (stavební třída A).
Jakou podlahovou krytinu
S typem podlahové krytiny vhodné pro půdní vestavbu se musí počítat už v projektu. Její výběr podřizujeme z prvotního hlediska opět statice, ale kromě toho také praktickým a osobním preferencím. Ohled je třeba brát i na zvolený systém vytápění, u podlahového topení musíme pamatovat na to, že není kompatibilní s úplně všemi typy podlahovin. Vždy však můžeme vycházet z předpokladu, že podkrovnímu bytu sluší ze všeho nejvíc dřevo, a? už v naturální podobě, nebo jako laminát či PVC krytina, vedle nelze šlápnout ani s korkem. Z pohledu rychlosti pokládky jsou nejvýhodnější plovoucí podlahy se zámkovými systémy spojování. Keramiku je kvůli její váze nutné vybírat zvláště pečlivě.
Korek
Přírodní podlahovina z kůry korkového dubu dobře izoluje teplo i hluk, je příjemná na nášlap, pružná a antistatická. Její životnost odpovídá povrchové úpravě, prodlužuje ji lakování, olejování či voskování, nejodolnější je krytina s povrchem s PVC fólií. Speciální impregnací hotové krytiny může finální podlaha působit dojmem beze spár, což umožňuje skládat korek do nejrozmanitějších vzorů a kombinací. Každá z povrchových úprav však potřebuje údržbu a včasnou renovaci, aby mohla dostát odpovídající životnosti podlahoviny. ?kála korkových podlahovin je rozsáhlá, klasickými celoplošně lepenými dlaždicemi v mnoha rozměrech a tlouš?kách počínaje, přes řadu barevných variací a typů povrchových úprav. V současné době jsou populární zejména plovoucí podlahy v hnědých dekorech a ve světlém tónování, vzhledově zajímavé jsou podlahy z dílců se zkosenými hranami. Lepený korek je velmi kompaktní a má vysoký kročejový komfort. Plovoucí korkovou podlahu tvoří dílce z několika vrstev spojené systémem pero-drážka nebo zámkovým (nasouvací a narážecí Toploc nebo Corklock).
Kvalitní instalace je podmíněna suchým, rovným a pevným podkladem (beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky, anhydrytové potěry). Síla korkové podlahové krytiny se pohybuje v rozmezí 10 až 12 mm.
Linoleum
Na první pohled linoleum a PVC vypadají velmi podobně, jejich složení, vlastnosti, životnost i ceny jsou však rozdílné. Linoleum, teplá, měkká a příjemná podlahovina odolná proti vodě a vysokým teplotám, se vyrábí z přírodních lněných olejů, pryskyřic, vápence, korkové drti, dřevní moučky a jutové tkaniny. Jeho vlastnosti se odvíjejí od typu použité základní suroviny: je-li to dřevitá moučka, je výsledný produkt pevnější a trvanlivější, navíc dobře přijímá barviva. Krytina s korkovým základem je pružnější a měkčí, rychleji se však obrušuje a prošlape. Výběr konkrétního typu linolea musí proto odpovídat charakteru prostoru, do něhož je určeno. K dispozici jsou krytiny výrazných barev i přírodních tónů, jemných i kontrastních vzorů, které lze vytvořit i technikou intarzií. Barvy současných linoleí udržují přírodní pigmenty dlouho jasné. Dvouvrstvá povrchová úprava na bázi vodní disperze materiál chrání před poškozením, podporuje stálobarevnost a usnadňuje údržbu a čištění. Vedle materiálu lepeného v pásech existuje také linoleum v podobě plovoucích podlah, se zdokonaleným rychlým způsobem pokládky pomocí zámkového systému. Plovoucí podlahy se vyrábějí v podobě lamel 90 x 30 cm a čtverců 30 x 30 cm. Jde o univerzální krytinou vhodnou kamkoliv, kde není příliš vlhko.
Dřevo
Podlahové krytiny ze dřeva mají mnoho podob, prkny a fošnami počínaje, přes palubky a vlysy až k parketám a průmyslovým mozaikám z masivu nebo vrstvených či dýhovaných materiálů. K vzhledově velmi zajímavým trendovým novinkám patří krytiny z drásaných (tzv. kartáčovaných) materiálů, jejichž povrch je speciální technologií zdrsněn do podoby imitující pradávné selské podlahy s plastickým reliéfem, který byl tehdy důsledkem dlouhodobého drhnutí podlahy pískem. Také dnešní technologie vycházejí z principu částečného odstranění měkkých letokruhů (do hloubky 1 mm), zachovány zůstávají tvrdé letokruhy. Podlahovina je charakteristická zvýrazněním kresby a struktury dřeva, materiál je navíc odolnější proti mechanickému poškození. Vzhled jednolamelových parket ozvláštní zkosené hrany. Drásané podlahy se hodí nejen do klasických interiérů a domů v country stylu, ale i právě do půdních bytů například s přiznanými trámy.
Keramická dlažba
S keramickou dlažbou v půdní vestavbě opatrně, především tady je důležitý ohled na váhu krytiny a vybírat hlavně z lehčích produktů (s nižší tlouš?kou). Keramické dlaždice se vyrábějí z kaolinu, jílu, písků a dalších přírodních materiálů za vysokých teplot, které je pak činí tvrdé, odolné vůči mechanickému opotřebení, trvanlivé, hygienické, lehce omyvatelné, nehořlavé a ohnivzdorné. Velmi důležitý je podklad, musí být pevný, aby podlaha nepružila, a rovný, jehož lze dosáhnout kvalitními vyrovnávacími a lepícími materiály (zejména u velkoformátových dlaždic se osvědčily tzv. roztékavé, plně kontaktní hmoty, které dokonale zaplní plochu pod celým velkým formátem dlaždic, takže nevznikají žádné dutiny. Při pokládce je nutné dodržovat správnou dilataci (nejméně vždy pro prostor 3 x 3 metry). Pokud jde o formáty, nejčastější jsou čtverce a obdélníky, na trhu jsou však i dlaždice ve tvaru šestihranu, osmihranu, maurské, provensálský atd. Rozměry začínají od mozaiky 2 x 2 cm, končí u velkoplošných desek 60 x 120 cm i větších. Síla střepu se pohybuje v rozpětí od několika mm až po 2,5 cm.
Bločky
Izolace podlah u půdní vestavby
Podlaha na stěně
Materiálově i stylově sladěný systém umožňuje kromě pokládky podlahy také obložení stěny a stropu. Výsledkem je dokonalý soulad dřevěné a dýhované krásy, obkladem stěny lze nahradit malbu i různých artefaktů. Systému je možné doplnit policemi nebo zabudovanými bodovkami.
Alena Müllerová
Foto: Tilo, Knauf, Forbo, KPP, Likor, Xella, Quick step