Je mnohem tvrdší než dřevo a je stálobarevná. Neponičí jí stěhování nábytku ani kovový podpatek. Je odolná vůči odření a poškrábání, má vysokou životnost a poměr cena - kvalita je více než příznivý. Design si můžete vybrat podle svého vkusu - věrné imitace nabízí nespočet druhů dřeva. Jediné, co nesnáší, je voda.
Laminovaná podlahovina je tvořena z přibližně 97 % dřevem. Nosný materiál je tvořen z MDF, HDF nebo výjimečně - jemná dřevovláknitá deska s fenolovou pryskyřicí. Jako u všech vícevrstvých podlah, má i tato protitahovou vrstvu. Ovšem o směru vláken nemůže být ani řeč. Je totiž tvořena impregnovaným pevnostním papírem. Horní nášlapná vrstva je z potištěného papíru, napuštěným teplem tvrditelnými aminoformaldehydovými pryskyřicemi a překryta ochrannou vrstvou Overlay. Různé variace dekorů uspokojí každého.
Průvodce laminem
U laminátových podlah existují výrobky odlišné tlouš?kou lamely, skladbou jednotlivých vrstev, kvalitou, izolačními schopnostmi, délkou záruky a koneckonců i cenou. Odolnější (a dražší) podlahy jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu, méně odolné, levnější melaminové, z přímých laminátů. Melaminové podlahy se dobře uplatní v méně namáhaných prostorách, například v ložnici, ale na větší provoz nejsou stavěné. Na pohled mezi těmito dvěma typy laminátových podlah těžko budete hledat rozdíl, ten poznáte na řezu. U vysokotlakých laminátů je zřetelná tmavá, téměř milimetrová vrstva laminátu. ?pičkové laminátové podlahy mívají takové vrstvy i dvě. U melaminové podlahy tak silná vrstva schází, jde vlastně o papír pokrytý slabou laminovou vrstvičkou. Celková tlouš?ka podlah se přitom nemusí lišit. Odborné firmy jsou někdy zvány k posouzení podlah v novostavbách a setkávají se přitom i s případy, kdy dodavatel stavby instaloval melaminové podlahy a účtoval je jako značkové, z vysokotlakého laminátu. Většina laminátů se hodí jako podlahová krytina nad podlahovým vytápěním.
Lepené versus rozebiratelné
Nejběžnějším typem laminátových podlah jsou lamely, které se lepí ve spojích na pero a drážku - lepené podlahy (podlaha je tak lepením ve spojích chráněna proti vlhkosti). Pokud si vyberete variantní typ rozebíratelné podlahy se systémem mechanických zámků, získáte výhodu možnosti snadné záměny poškozené lamely po rozebrání části podlahy, při stěhování si můžete vzít laminátovou podlahu sebou a znovu ji položit. Rozebíratelné podlahy jsou samozřejmě dražší než podlahy lepené. Spoje mechanických zámků jsou chráněny proti vlhkosti impregnací voskem přímo ve výrobě. Laminátová podlaha nejlépe slouží jako podlaha ?plovoucí?. Důvodem je její pokládka bez pevného kontaktu se stěnou nebo původní podlahou, a proto je nutné, aby podklad byl pevný, suchý, rovný a čistý. Lamely je možné klást na stávající podlahovou krytinu, například na koberce s krátkým vlasem, nebo na měkké PVC. Pokud použijeme jako mezivrstvu a kročejovou izolaci v minimální tlouš?ce 2 mm například PE pěnovou folii Mirelon nebo izolační korek, můžeme novou podlahu položit i na původní dřevěný podklad, keramické dlaždice, teraco nebo betonovou vrstvu se stěrkovou úpravou.
Pokládku svěřte odborníkům
Při výběru laminátové podlahy je třeba vzít v potaz i nižší cenu oproti dřevěným podlahám. Pokud budete laminátovou podlahu kupovat, zvažte, zda její montáž nepřenecháte odborné firmě (práce včetně dodávky materiálu s 9% DPH). Většina prodejců nabízí po výběru typu podlahy na tyto firmy kontakt a cena za montáž se vyrovná rozdílu sazeb DPH. Získáte tak za stejnou cenu laminátovou podlahu i s pokládkou. Pokud přejímáte položenou laminátovou podlahu od montážní firmy, zkontrolujte si její bezespárovost (výškové rozdíly by se měli pohybovat do 0,15 mm - zkontrolujte si hodnotu tolerance udanou výrobcem). Až budete podlahu vybírat, je nutné přihlédnout, kromě typu spoje, vzoru a barvy, také ke klasifikaci podlah dle evropské normy EN 685. Je to hodnota, kterou uvádějí výrobci laminátových podlah a týká se mimo jiných i odolnosti podlahy proti oděru, která určuje možnost použití v konkrétních místnostech.
Vybíráme barvu
A jak si vybrat barvu pro vlastní podlahu? Z obecného třídění barev, které jsou popsány výše a jejich působení na prostor vyplývá, že například v malých sídlištních bytech je vhodnější spíše světlejší a barevně neutrální podlaha z dřeva či plovoucí podlahy. Vzniklý prostor pak lze členit pomocí různých kusových koberců. Pokud je nutné použít pro danou místnost textilní podlahovinu, která sahá od jedné stěny ke druhé, je lepší pořídit ji bez jakéhokoliv vzoru a pokud je nezbytný, tak velmi střízlivý dekor, jelikož velké vzorce prostor drasticky zmenšují a deformují. Další možností je využití tmavých barev. Tato skupina odstínů uplatněná na podlaze prostor ?uzemňuje a ukotvuje?, čímž mu dává stabilitu a pocit útulnosti a tepla lidského hnízda. Nevýhodou takto zvoleného typu barvy je optické zmenšení prostoru. Naopak světlé barevné tóny prostor otevírají, prosvětlují a opticky zvětšují. Proto je při volbě podlahových krytin dobré myslet nejen na velikost místností, ale také na orientaci vůči světovým stranám, kdy může dojít ke vzájemnému proteplení či ochlazení místností. A hlavně ti lidé, kteří bydlí v panelákových domech by si měli uvědomit, ve kterém poschodí vlastně bydlí, protože výška podlaží výrazně ovlivňuje různé zesvětlení, zmenšení, zvětšení či zatemnění prostor. Zkušenosti bytových architektů bohužel dokazují, že lidé dbají spíše na oblibu barev či na aktuální módní trendy, než na skutečnou funkčnost a praktičnost té které barvy.
Výhody laminátových podlah
1) Oproti kobercům a PVC: Dlouholeté záruky, přesnost zpracování dvě desetiny milimetru, vysoká odolnost proti opotřebení, odolnost vůči skvrnám od červeného vína, kávy, laku na nehty, domácích chemikálií, např. Savo, nebo Aceton, stálobarevnost, žáruvzdornost (sirka, cigareta) a především snadná údržba.
2) Oproti dlažbě: Dlouholeté záruky, přesnost zpracování dvě desetiny milimetru, nejsou tak studené, nebolí z nich nohy při delším pobytu a nezůstávají skvrny a nezanáší se spárovací hmota.
3) Oproti dřevěným podlahám: Vysoká odolnost proti opotřebení, odolnost vůči skvrnám od červeného vína, kávy, laku na nehty, domácích chemikálií, např.Savo, nebo Aceton, stálobarevnost, žáruvzdornost (sirka, cigareta), nemusí se lakovat, voskovat ani jinak upravovat. Jsou levnější.
Jiří Hájek
Foto:Kronotex, Berry Floor