Prázdniny končí a při pohledu na svou ratolest zjiš?ujete, že ze školáka se stal student a z dítěte je náhle teenager s vlastními představami o světě, a samozřejmě i o svém pokoji. Nás rodiče teď čeká nelehký úkol ? pokusit se s novými nároky a na první pohled i šílenými nápady vyrovnat a naplnit je ke spokojenosti obou stran.
Studentský pokoj totiž s tím dětským už nemá vůbec nic společného. Hračky jsou kdesi v krabicích nebo vyhozené a na policích a skříňkách teď trůní jiné ?předměty?. Jestli dospívající něco nesnášejí, tak je to stereotyp. Rodiče se sice těžko vyrovnávají s tím, že jejich představy o zařízení pokoje se představám jejich potomka ani nepřibližují, přesto je velmi důležité podpořit individualitu dospívající osobnosti a nechat jej o zařízení svého království rozhodovat.
Začíníme s výběrem
Při výběru nábytku je vhodné řídit se několika důležitými pravidly. V prvé řadě je třeba zohlednit naturel jeho obyvatele: máme doma romantickou slečnu, nebo revoltující drsňačku? Je náš syn spíše počítačový fanatik, ?zažraný? rapper, nebo snad přeborník ve sportovních disciplínách? Rovněž si musíme uvědomit, zda je naše dítě studijní typ a knihomol, nebo zda je sportovec a potřebuje více ?životního prostoru?. A co jeho koníčky? Všechna tato kritéria by měla být zohledněna jak ve funkčnosti zařízení, tak také v barevném ladění a doplňcích.
Najdeme pracovní kout
Dominantou každého studentského pokoje je pracovní kout. Měl by být umístěn v klidné zóně místnosti, nejlépe v rohu s oknem, kde je nejvíce denního světla. Malý psací stolek pro žáčka Z? se teď musí změnit nejen v dostatečně velký prostor pro psaní, ale také v počítačové pracoviště, bez kterého se dnes již žádný teenager neobejde. Na radu jsme se zeptali Milana Matouška z oddělení kancelářského nábytku odchodního domu Sconto Nábytek. ?S výběrem psacího stolu bychom si měli dát opravdu práci. Dbáme především na jeho výšku, která by měla odpovídat výšce postavy ? v rozpětí od 70 do 80 cm. Ideální jsou stoly kombinované ? s odkládací plochou pro počítač, s výsuvnou deskou pro klávesnici , nástavcem na monitor, plochou pro psaní a kontejnerem. Velikost pracovní plochy by měla být co největší, je-li to možné alespoň ve tvaru písmene L,? A ke stolu neodmyslitelně patří židle. Jejímu výběru bychom měli věnovat přinejmenším stejnou pozornost jako výběru stolu. Rozhodně by měla být otáčecí a na kolečkách, pokud možno s ergonomicky tvarovaným sedákem i opěrkami zad, s nastavitelnou polohou a výškou obojího. Příjemným komfortem by byly područky. Barevnost a materiál potahu židle však rozhodně nechte na jejím uživateli, abyste se vyhli případným stížnostem. Pracovní plochu doplní kvalitní nastavitelná pracovní lampa, spíše jednoduchého střízlivého vzhledu s vtipným designem nebo v zajímavé barevnosti.
V dosahu stolu by mělo být dostatečné množství různých odkládacích ploch a poliček na knihy, CD, DVD a jiné potřebné věci.
Hlavně nepřeplácat
Při výběru samotného zařízení se osvědčilo řídit se pravidlem, že méně je více ? mladí nesnášejí pokoje ?přeplácané? nábytkem. Připravte se na to, že taková postel se stane místem, kam váš potomek bude přes den nejspíš odkládat většinu všeho, co mu právě ?upadne od ruky? včetně sebe. Proto by měla mít kvalitní zdravotní matraci a co nejjednodušší design. ?Zařídit studentský 3pokoj nemusí být příliš finančně náročné,? radí nám specialista z obchodního domu Sconto Nábytek. ?Úspěch sklidíte se sektorovým nábytkem, který lze podle potřeby (a často i momentální nálady) posouvat a přesouvat. Jeho výhodou je také možnost postupného dokupování nových elementů v souladu s měnícími se potřebami uživatelů.
Magie kontrastů
Co se týče barevnosti stěn, doporučuje se nechat ?puber?ákovi? volnou ruku. Nenechme se překvapit požadavky na pestré a leckdy bláznivé odstíny a barevné kombinace. Atraktivní a originální vzhled dodá výzdoba jedné stěny podle fantazie obyvatele pokoje. Mohou to být zdánlivě?šílené? geometrické vzory, barevné klikyháky, abstraktní obrazce, koláž z nalepených plakátů ? hlavně když se v nich náš potomek bude cítit dobře a spokojeně. Použít můžeme stejně tak barvy pestré nebo naopak tlumené. Rafinovaná malba stěn nebo syté tapety s geometrickými vzory, na podlaze koberec, neméně šílený. Čím více kontrastů, tím lépe. Ale pozor, ani při opravdu divokých kombinacích se nesmíme provinit proti dobrému vkusu. Někdy se dospívající potomci brání záclonám a závěsům. Nebraňme jim v tom. Ostatně v textilu se usazuje prach, můžeme se tedy na jejich vrtochy podívat okem praktickým. Místo toho jim necháme nainstalovat klasické nebo lamelové žaluzie. Stínění bude třeba už jen kvůli počítači i kvůli soukromí.Zvláště mladí pánové se ve svém království chovají spíš jako v doupěti a s oblibou žijí v šeru. Na podlahu místo celoplošného koberce položíme plovoucí podlahu nebo přilepíme korkové dlaždice. Bohatě postačí kusový koberec.
Překvapení nakonec
A co našeho teenagera příjemně překvapí? Dopřejme mu jedno parádní pohodlné křeslo zajímavého tvaru či v atraktivní barvě, ve kterém se dá lenošit. A pro chvíle, kdy jeho pokoj bude muset pojmout další jeho vrstevníky, přijde jistě vhod pár polštářů naplněných molitanovou drtí či kuličkami, které se ležérně rozhodí po zemi pokoje. Detaily a doplňky dotvoří celkový image. To jsou ty věci a věcičky, které si asi každý mladý člověk nanosí domů nebo jimiž si chce vyzdobit či zkrášlit svůj pokoj. Pomozte mu s upevněním na stěnu, například připevněním lišty s posuvnými háčky, na které se dají tyhle věcičky zavěsit. Můžete ušít i závěsné kapsy pro odkládání drobností. A téměř každý teenager ocení nástěnku. Dovolte jim realizovat se alespoň doma, ve vlastním prostředí, a? se cítí pochopeni. Vrátí vám to v podobě menšího počtu hádek. Když ani to nepomůže, musíte si počkat, než z toho vyrostou. Někteří!
Drahomíra Varganová
Foto: Sconto