Sprchový kout může být déš? padající z nebe či pramen vodopádu, může jít o obyčejnou skládací zástěnu nad částí vany, samostatnou kabinu, ale také technicky důmyslný box s celou řadou hydroterapeutických funkcí. Sprchování je pro běžnou denní hygienu výhodnější, rychlejší, praktičtější a z hlediska úspory vody ekonomičtější. Sprcha totiž šetří čas i peníze, protože spotřebujeme několikanásobně méně vody než při koupání. Vstup do sprchového koutu je také snazší a bezpečnější než do vany, což ocení starší a nemocní lidé. Proto je dnes sprchovací zařízení neodmyslitelnou součástí každé moderní koupelny. Zabírá mnohem méně místa a často i vanu zcela nahrazuje.
Najdeme si kout
Skutečný sprchový kout je vždy samostatný, s vlastním přívodem vody, vlastním odpadem a samozřejmě s vlastní sprchovou armaturou. Z těchto důvodů je třeba rozhodnout se pro něj včas, a to ještě před stavbou domu nebo před kompletní rekonstrukcí stávající koupelny. Chceme-li si sprchový kout pořídit, můžeme buď koupit kompletní sprchový box skládající se ze sprchové vaničky, baterie, stěny a dveří, nebo nechat sprchový kout vyzdít a obložit obkládačkami. Tvar a umístění sprchového koutu vždy podmiňují prostorové možnosti a dispoziční řešení místnosti. Někdy stačí nevyužitá nika, jindy záměrně vyzděný výklenek. Důležitá je kvalitní izolace podlahy i stěn. Samostatně pak koupíme sprchovou vaničku, zástěnu a sprchu nebo sprchový panel. Sprchové zástěny chrání před rozstřikem vody do místnosti, též navozují pocit soukromí. Sortiment je velký, různé tvary s různými povrchovými úpravami. Výběr určuje především prostor, do kterého je chceme začlenit a naše vlastní potřeby. Kromě vyhovujícího tvaru musíme zvolit dostatečný rozměr. Standardně bývají sprchové kouty velké 90×90 cm, menší (80×80 cm) už poskytují o něco méně komfortu.
Do sucha i do vodičky
Vaničku lze získat v rozměrech 70 x 70 cm, ale i 90 x 120 cm. Než se pro některou rozhodneme, je lepší nasucho vyzkoušet, zda je v ní pohyb pohodlný. Výška vaničky může být od 2,5 až po 28 cm. Hluboké vaničky nad 20 cm však vyžadují přepad, mělké zase široký odpadový otvor.Trh nabízí vaničky čtvercové, obdélníkové, polygonální, čtvrtkruhové určené pro umístění do rohu, půlkruhové a kruhové. Ty patří do volného prostoru. Pokud jde o materiál, volit lze mezi sanitární keramikou, akrylátem a smaltovanou ocelí, ale existují i výrobky z umělého kamene. Smaltové vaničky se obezdívají a obkládají, plastové a keramické, které mají obvykle čelní kryt, se usazují rovnou na hrubou podlahu a zatmelí se jen spáry mezi vaničkou a zdí. Akrylátový kryt lze eventuálně zakoupit i samostatně.
Abyste neuklouzli
Nesmírně důležité je hledisko bezpečnosti. Všechny prvky sprchového boxu by měly mít pevnou a stabilní konstrukci. Pokud nemá vanička protiskluzové provedení, musíme na její dno položit rohož. Sprchový kout lze uzavírat posuvnou nebo skládací zástěnou z bezpečnostního skla či plastu. Bezpečnostní sklo by mělo mít hloubku 3-6 mm a speciální úpravu proti zaschlým kapičkám. Například materiál Antikalk dokáže přinutit kapky, aby stekly a nezasychaly na skle. Pokud se nespokojíme s obyčejnou sprchou, je na výběr řada typů masážních hlavic i s několika stupni intenzity proudu vody, které částečně nahradí masážní vanu. Některé hlavové sprchy dokáží nasimulovat i deš?ový efekt.
Sprchování jako slast
Kromě vlastní sprchy, která může mít i několik nastavitelných funkcí, tvoří sprchový set také baterie. Ta by měla být rozhodně podomítková, aby v poměrně omezeném prostoru sprchového koutu nepřekážela. Z ekonomických důvodů jsou pro tento účel nejvhodnější úsporné baterie termostatické s nastavitelnou konstantní teplotou vody a pojistkou proti možnému opaření. Dalším krokem směrem k maximální péči v rámci dosažení vyšší kultury těla jsou sprchové panely. Jedná se o již poměrně sofistikované zařízení, které poskytuje sprchování v několika režimech včetně hydromasáží. Většinou mají panely ve své výbavě čtyři vodní boční trysky a jednu až dvě sprchové hlavice. Hydromasážní trysky sprchových panelů mají směrovou aretaci, což znamená, že určitý zvolený úhel nastavení každé jednotlivé trysky je fixován tak, že se nemění ani při poklesu nebo výraznému nárůstu tlaku vody. Účinnost a životnost termostatické směšovací baterie významně zlepšují filtrační vložky na přívodu vody do sprchy. Sprchový panel s masážními tryskami lze dodatečně instalovat i do běžných sprchových kabin, nezbytný je ovšem elektrický přívod se samostatným jištěním.
Ekonomická masáž
Nespornou výhodou sprchového panelu je, že ho můžete jednoduše pověsit na zeď jako obraz, zapojit ho a pak si jen vklidu vybrat z několika režimů sprchování. Základní je známý klasický ?deštník?, kterým jsou vybaveny všechny běžné sprchy. Dalším režimem je vzduchem obohacený, a tedy jemně perlivý proud vody, který je vhodný např. pro mytí vlasů. Třetím typem je masážní proud, jehož intenzitu je u kvalitnějších modelů možné regulovat a měnit a většinou jsou nabízeny tři jeho různé silové úrovně. Při stěhování je pak možné panel jednoduše zase sundat a vzít s sebou. Ceny sprchových panelů se odvíjejí jednak od jeho vybavení a také v závislosti na povrchové úpravě, kterou je možné volit. Již jen za tuto možnost se pochopitelně platí. Například sprchové panely Koralle se nabízejí cca od 20 0000 Kč. Německá značka Hansgrohe nabízí panely od cca 30 000 Kč, podobně jako tuzemská firma Riho či Ravak.
Skříně zrození
Vrcholem v oboru sprchových zařízení jsou víceúčelové masážní boxy. Největší komfort poskytují tzv. altány, speciální sprchové boxy s nadčasovým designem, které jsou často součástí ložnice nebo obytného prostoru. Altány svými funkcemi připomínají ?skříně zrození?. Masážní panely nabízejí osvěžení masážními proudy vody a sprchový parní box s vonnými přísadami změní na léčivou saunu. Standardní vybavení hydromasážního boxu obsahuje nejen ruční a hlavovou sprchu, ale i celou řadu trysek pro masáž ramen, zad a celého těla. Ty jsou různě nastavitelné a u dražších systémů je lze i naprogramovat, protože mají vlastní oběhové čerpadlo řízené elektronikou. V masážním sprchovém boxu si můžeme dopřát čtyři typy masáže. Při vertikální masáži na nás působí střídavě naprogramované střiky vody, které vycházejí z vertikálních trysek umístěných po stěnách boxu. Samozřejmostí je možnost individuálně si nastavit intenzitu, směr a frekvenci střiků. Masáž zad vsedě je zacílená na ty části páteře, které při sedavém způsobu života nejvíce namáháme. Dopřejeme si ji pomocí několika jemných trysek, bývá jich čtyři, šest nebo osm, umístěných v zadní části boxu. Navíc si můžeme dopřát v boxu masáž krční páteře a ramen z vodopádu umístěného nad sedátkem. Principem skotských střiků je, že teplou vodní masáž střídají krátké velmi chladné proudy vody. Skotské střiky nám pomohou k rychlému obnovení energie, perfektně osvěží organizmus. Rychlost a intenzita střídání teplé a studené vody je buď naprogramována výrobcem v několika variantách, nebo si ji můžeme volit sami.
Turecké nebe
Některé sprchové boxy nám umožňují provozovat tureckou parní lázeň. Mají zabudovaný parní generátor, který vhání do uzavřeného prostoru páru. Ta nejenže ohřívá,
ale i maximálně zvlhčuje vzduch uvnitř boxu. Teploty dosahované v turecké parní lázni jsou ale mnohem nižší než v klasické sauně. Vysoká vzdušná vlhkost je příčinou toho, že i teplotu kolem 37°C vnímáme jako těžko snesitelnou. Tureckou lázeň si samozřejmě můžeme naprogramovat na nám příjemnou teplotu i dobu trvání. Kabiny lze vybavit přídavnými zařízeními, které zážitek z parní lázně ještě zesílí. Jedná se třeba o aromapumpu, která do prostoru spolu s párou dávkuje vonnou silici. Kromě toho lze parní kabinu vybavit fontánou, která zařídí intenzivní tropický voňavý déš? nebo provoněné studené mrholení. To oceníte zejména horkých letních dnech. Bioenergetický masážní program zahrnuje kromě páry, vůně a masáží i léčení světelnou energií ? chromoterapií a hudební vibrace. Ve sprchovém koutu Keramag můžete při parní lázni pozorovat simulaci hvězdného nebe.
Pár kvalit na konec
Akrylátová hydromasážní a parní kabina se snadno uklízí. Stačí omýt dezinfekčními prostředky a opláchnout. Má zabudovanou akrylátovou lavici, která zvyšuje komfort při sezení nestudí. Klenutý strop brání, aby kondenzovaná pára kapala uživateli na hlavu. Je dobře izolovaná proti úniku tepla, což znamená nižší spotřebu energie. Oběhové čerpadlo šetří vodu, pro jednu seanci stačí zhruba 15 litrů, což bývá srovnatelné s jedním cyklem myčky nádobí.
Text: Vladimír Iliev
Foto: Kohler, Villeroy-Boch