Několik tipů a triků, o kterých možná ještě nevíte.
Jak zachránit vyšší podporu
Od počátku roku 2004 se změnila státní podpora stavebního spoření. U smluv uzavřených po letošním prvním lednu mohou ti, kdo klienti stavebních spořitelen získat od státu podporu ve výši 15 procent z ročně naspořené částky. Maximální ročně naspořená částka, ze které se podpora vyplácí, je 20 tisíc korun. Od státu je tedy možné získat ročně 3000 korun. Za to je však třeba spořit minimálně šest let. Průměrný výnos ze stavebního spoření se tak pohybuje mezi 6,6 až 7,6 procenty, podle toho, zda spořitelna vklad úročí 2 nebo 3 procenty ročně. Stavební spoření je tedy i po změně podmínek státní podpory výhodné a umožňuje spořit s nadprůměrným výnosem. Zisky klientů spořitelen jsou ovšem nižší, než byly před snížením státní podpory.
Ještě do konce roku však existuje možnost, jak si vyšší státní podporu zachránit. Je to zcela legální. A dovoluje to novela zákona o stavebním spoření. Dá se totiž využít tak zvaného přechodného období a převést si starou statní podporu ve výši 25 procent ročně naspořené částky (maximálně ročně 4500 korun) z jedné smlouvy o stavebním spoření na druhou smlouvu. Je to však možné jen u smluv, které byly uzavřeny před 31. prosincem 2003.
Mohou toho tedy využít lidé, kteří uzavřeli dvě smlouvy o stavebním spoření. Na jednu inkasují státní podporu ve výši 4500 korun, ale letos již naspoří cílovou částku a pokud nebudou chtít úvěr, smlouva jim skončí a vyberou si naspořené peníze. Druhou smlouvu uzavřeli později, ale před koncem roku 2003. Stále ještě na ní mohou spořit, ale nedostávají na ni státní podporu. Novela zákona jim umožňuje převést si starou státní podporu právě na tuto smlouvu.
Kdy se vyplatí druhá smlouva
Někteří klienti stavební spořitelny mají starší smlouvy s vyšší státní podporou a vyššími úroky z úspor, které spořitelny dávaly ještě před třemi či čtyřmi roky. Běžně to byla tři i čtyři procenta ročně. Chtěli by si sice vzít úvěr, ale zároveň nechtějí přijít o výhodně úročené úspory a k nim připisovanou vyšší státní podporu.
Může pro ně být výhodnější uzavřít novou smlouvu se stavební spořitelnou, která umožňuje rychle bez spoření získat úvěr na úrok od 4,8 procenta. Při takové kombinaci se dá na starou smlouvu vydělat ještě několik tisíc navíc a tím si snížit náklady na úvěr čerpaný z nové smlouvy
Jak využít, co se dá
Novela zákona o stavebním spoření, která platí od ledna letošního roku, mírně pozměnila i podmínky pro využití úvěrů. Úvěr ze stavebního spoření je stále možné použít jen na bytové účely. Zákon poměrně přesně specifikuje, co se pod tím rozumí. Některé možnosti jsou však méně známé a lidé je příliš nevyužívají. Kromě všeho co souvisí s výstavbou rodinného domu nebo s pořízením bytu v bytovém domě, se dá úvěr použít i na zaplacení členského podílu v bytovém družstvu, vyrovnání dědických nároků nebo na vypořádání nároků jednoho z manželů při rozvodu, pokud se týkají rodinného domu nebo bytu. Stejně tak se dají z úvěru hradit poplatky notářům a advokátům, které rozhodně nejsou po zvýšení DPH na tento druh služeb zanedbatelné.
Z úvěru může klient stavební spořitelny hradit také opravy, úpravy a rekonstrukce. Může to však být například i podíl na opravě střechy, stoupaček nebo vybudování výtahu v bytovém domě, který je v družstevním nebo soukromém vlastnictví. Ovšem jen tehdy, pokud jsou rekonstruované nemovitosti ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví klienta stavební spořitelny nebo právnické osoby, jejímž je členem nebo společníkem. Může být však také jen uživatelem nebo nájemcem bytové jednotky v rekonstruovaném bytovém domě nebo rodinném domě. Úvěrem ze stavebního spoření se dá splatit i jiný úvěr, který je čerpán na bytové účely.
Za úvěr od stavební spořitelny by se v zásadě nemělo kupovat zařízení bytu. Ale neplatí to tak úplně do slova. Nedá se koupit nábytek, lustry, kobeec nebo bytový textil. Spořitelna se však většinou dá přesvědčit a uzná jako bytový účel některá zařízení, která jsou pevně spojena s domem nebo bytem. Může to být kuchyňská linka včetně pevně zabudovaných spotřebičů (sporák, digestoř, lednička, myčka, mraznička). Projdou i vestavěné skříně, pokud si je nepořizujete samostatně, ale jsou součástí vnitřního vybavení nového nebo rekonstruovaného bytu. Na úvěr od stavební spořitelny se dají koupit podlahové krytiny, jako jsou parkety, plovoucí podlaha, dlažba. Jako bytový účel spořitelny uznávají bezpečnostní mříže či žaluzie, satelitní anténu pevně spojenou s obvodovým zdivem. Někdy projde i garáž pevně spojená s domem.
(mal)