Příjemné prostředí zajistí koupelně nejen stylová sanitární keramika, armatury, nábytek a obklady. Protože je oázou hygieny a relaxace, musí v ní být teplo. Takže je nutné vybavit ji vhodným vytápěním, obvykle v podobě radiátoru.
V současné době však radiátory neplní pouze roli tepelného zdroje využitelného i k sušení ručníků, často se úspěšně zhostí i úlohy designového doplňku. Nadarmo přední světoví výrobci nesledují světové trendy v této oblasti, díky jejich produkci pak není problém vnést do koupelny prvek exkluzivity. Díky speciálnímu ošetření povrchů a antikorozní úpravě si radiátory svůj vzhled zachovávají dlouhodobě.
Způsob připojení
U elektrických radiátorů je soustava otopného tělesa (velmi často ve formě různě modifikovaného žebříku) uzavřená a naplněná médiem (voda, olej, nemrznoucí kapalina), jež se zahřívá uvnitř zabudovanou takzvanou topnou tyčí. Tělesa se připojují do běžné zásuvky, mohou však být rovněž připojena napevno do sítě (přes podmítkovou krabici). O regulaci teploty se postará termostat (manuální nebo programovatelný), který může být součástí topné tyče, lze ho také dokoupit. Teplovodní radiátory určené k připojení do centrální otopné soustavy domácnosti se prodávají bez topného média, ovládají se pak stejně jako kterékoliv jiné otopné těleso pomocí ručního nebo termostatického ventilu. Výhody obou dosud zmíněných typů spojují radiátory kombinované - teplovodní s elektrickým tělesem. Protože produkt je určen k zapojení do systému, prodává se bez topného média, jeho součástí je však zároveň zabudovaná topná tyč, díky níž lze těleso pomocí elektrické energie používat k vytápění i v období mimo topnou sezonu.
Výkon důležitým parametrem
Má-li radiátor fungovat pouze jako designový sušák ručníků, nemusí být jeho výkon nijak vysoký, ovšem pak je nutné počítat s tím, že o tepelnou pohodu se bude muset postarat další typ vytápění (například podlahové, stropní či stěnové). Jinak by radiátor musel svým výkonem odpovídat výpočtu vycházejícímu z velikosti vytápěné místnosti, použitého zdiva, zateplení, počtu oken, orientace na světovou stranu a podobně. Orientačně je možné se řídit pravidlem, že na 1 m³ je potřeba zhruba 50 W výkonu.
Vzhled boduje
K nejprodávanějším sice stále patří nejjednodušší a finančně nejdostupnější produkty v sanitárním bílém provedení. Trh však nabízí také skutečně designové modely v široké škále barevných a tvarových variant. Kromě klasické bílé či chromové tak můžete vybírat i z mnoha netradičních odstínů od růžové přes chilli až podnebeskou modř. Ke klasice patří tělesa s žebry klenutými do oblouku, jež jsou kompatibilní téměř s jakýmkoliv vybavením koupelny. Obecně lze konstatovat oblibu čistých geometrických obrazců, které ladí zejména s minimalistickým stylem a ohlas mívají u milovníků moderny. Efektně vypadá také nepravidelné střídání širších a tenčích žeber. Jedinečnost koupelnových prostor pak podtrhnou tělesa uspořádaná například do věžovité konstrukce nebo těží z asymetrie. Bez povšimnutí rozhodně nezůstanou radiátory kombinované se zrcadlem, která nejspíš nejvíce ocení majitelé malých dispozic. Skutečně osobitou tvář však koupelna získá díky solitérnímu tělesu, které se nezadá s uměleckým dílem. Zajímavost a exkluzivitu jim dodávají jak tvarové nápady, tak i speciální potisky či esovitá zalomení, jež přinesou další odkladní plochy. Výrobce dnes však myslí i na efektivitu využití koupelny a spotřebitelům nabízejí i s barevnými a funkčními radiátorovými doplňky, například s jednoduše aplikovatelnými háčky a přídavnými žebry.
Obraz i krb
Otopné těleso v koupelně může mít i podobu obrazu včetně rámu: fungovat mohou na některém z výše popsaných principů, zdrojem jejich tepelného vyzařování ale také může být infračervený paprsek. Toto záření ohřívá pouze živou tkáň, takže vyvolává pocit tepla, aniž by bylo nutné vytopit celou místnost. Infrapanely se snadno instalují, díky variabilitě jejich provedení je velmi snadné najít vhodnou variantu do jakéhokoliv interiéru. Kromě základního bílého provedení jsou k dispozici i modely s použitím vlastního motivu, z pohledu tvaru pak jsou na výběr nejen plošné obdélníky či kruhy, ale také topné koule či troj a čtyřhranné sloupy. Tělesa mohou mít i mobilní podobu s transportním kolečkem. Veškeré povrchy lze díky vysoké účinnosti panelů realizovat jako dokonale hladké, a tedy také snadno čistitelné. V koupelně však bude skvěle vypadat také krb fungující na biolíh. Jejímu vzhledu dá zcela netušenou dimenzi.
Text: Alena Müllerová, Foto: Hopa, Usby, Aquatrade, Ravak, Jaga, Kaldewei, Fénix, Siko, Respektus Koralux, Laurens, Elmat super