Dříve kralovaly především interiérům, jež měly co do činění s vodou a obecně s vlhkostí, tedy zejména v koupelnách a kuchyních, nebo s prostory více namáhanými, jako jsou předsíně. Dnes však už v domě či bytě není prakticky místa, kam by tento materiál úspěšně neexpandoval.
Je to důsledek zejména neustálého rozvoje po stránce technologické a designové: návrháři hýří nápady, technologové zase vymýšlejí způsoby, jak navržené sofistikované dekory co nejvěrohodněji převést v realitu, kterou lze aplikovat jak na podlahy, tak na stěny. Vzhledovou pestrost a variabilitu keramických prvků podtrhuje rozšiřující se nabídka struktury povrchů a velikostí formátů. Materiálů, jež disponují takovou trvanlivostí, není mnoho, své vlastnosti a estetickou hodnotu si dovedou zachovat po celé generace. Proto si výběr keramických prvků rozhodně zaslouží pečlivý a zodpovědný výběr.
Koupelna všech stylů
V hygienické oáze jsou keramické obklady a dlažby doma už dlouho, ostatně právě odtud se začaly rozpínat i dalších obytných interiérů. Ovlivňování je vzájemné, na koupelnách je zřetelný posun: místnost dříve věnovaná pouze očistě těla (a mnohdy také praní prádla) se postupem času stala plnohodnotnou součástí obytných prostor. Je to také zásluhou právě obkladů a dlažeb, díky je možné tvář koupelny přizpůsobit jakémukoliv stylu a vkusu. Důležitou roli tu hraje efektní obecný trend v podobě zvětšování formátů, které dosahují rozměrů až 300 x 100 cm. Prostor sjednocují a opticky zvětšují, malé množství mnohdy téměř neviditelných spár navíc vychází vstříc hygienickým požadavkům a nárokům na údržbu. Vyniknou však i v kombinacích s ostatními formáty, kupříkladu s mozaikou či mikromozaikou, jež bývá mnohdy řezaná z původního velkoformátového materiálu. Na zdařilém výsledku se samozřejmě podílí i dříve nebývalá možnost použít stejné obklady k aplikaci na podlahy i stěny. Navzdory přetrvávající popularitě minimalismu mají své místo na slunci stále i květinové a obecně přírodní motivy a textilní struktury, in je reliéfnost povrchu a střídání lesku a matu. Ze slávy ustupující listely jsou stále častěji nahrazovány dekoracemi na klasických obkladových prvcích.
Kuchyně nejen jako od babičky
Závan nostalgie přinesl i do českých kuchyní dekory, jež jim kralovaly v dobách našich babiček. Rustikální vzory a formáty jsou stále oblíbené, a vypadá to, že z módy nevyjdou nikdy. V realizacích obkladů a dlažeb se odráží i spojování kuchyní s jídelnou nebo obývacím pokojem v jeden prostor: vzniklé velkorysé dispozice jsou praktické, navíc umožňují vyniknout zvolenému stylu stěn i podlah, a zároveň jsou sjednocujícím prvkem. Novým trendem je míchání dekorů ve stylu patchwork, jež je reminiscencí na tradici v moderním pojetí. Zajímavě vypadá také plocha s patrným kolísáním odstínů a reliéfů, jež umocní stylovou atmosféru kuchyně s obkladem imitujícím majoliku. Pro rustikální kuchyně jsou jako stvořené také obklady malých formátů, výrobci keramiky pamatují i na majitele obytných prostor v secesním stylu. V minimalistických loftových prostorách se bude dobře vyjímat slinutá neglazovaná dlažba s designem pohledového betonu, uplatnění najdou i keramické obklady napodobující pískovcový povrch nebo jakýkoliv jiný dekor přírodního kamene.
Řešení i pro ložnici
Obavy z použití dlažby v intimní odpočinkové zóně jsou zbytečné, v případě, že je pod ní podlahové vytápění, není problém ani stoupnout na ni po ránu bosou nohou. Keramické materiály tady těží nejen ze svého neotřelého designu, ale také ze schopnosti elegantně propojit ložnici s obvykle navazující koupelnou. Vhodná varianta se najde jak pro typicky venkovskou ložnici v podkroví s přiznaným trámovím, tak pro luxusní interiér s leštěnými povrchy. Do klidové zóny lze prostřednictvím keramických materiálů vnést také pocit bezpečí a jistoty, jenž je podle učení Feng-šuej svázán se zemitými odstíny hnědé, okrové, oranžové, pískové nebo růžové, a tvarem čtverce.
V obýváku jako doma
Fakt, že keramické obklady a dlažby s postupem času prolnuly do všech částí obytných objektů, tedy i do obývacích pokojů, nelze zpochybňovat. Výhodou je, že si tento materiál rozumí jak s minimalistickým stylem, jemuž konvenuje velkými formáty a dekory evokujícími rozmanité přírodní materiály, tak s romantikou, rustikálním pojetím i honosnými zámeckými interiéry. Všem vychází vstříc variabilitou barev, povrchů, struktur, dekorů a střídáním lesku a matu: lze si vybrat obklad jemný a barevně tlumený, nebo naopak s velmi výrazným vzorem a ohromující paletou tónů, bez problémů i ve vzájemné kombinaci. Do luxusních interiérů se skvěle hodí realizace, které ve finále připomínají podlahu pokrytou kusovým kobercem. Podstatnou roli je nutné přiznat také způsobu pokládky a velikosti spár: povrch tvořený kvalitními kalibrovanými dlaždicemi, které lze klást těsně k sobě, vypadá jako hladká jednolitá plocha s vlasovými, téměř neviditelnými spoji.
Dřevo na špici
Zvláštní kapitolou společnou pro obklady a dlažby ve všech typech interiérů je design dřeva. Jak ukázal veletrh Cersaie, tradiční nositel trendů v této oblasti, drží se dlouhodobě na vrcholu zájmu. Přestože výrobci klasických masivních podlahovin už i pro místnosti s vysokou koncentrací vlhkosti vyvinuli produkty s povrchovou úpravou odolnou vůči vnějším faktorům, mnozí stavebníci i bytoví designéři sáhnou spíše po keramice. Ta totiž umí napodobit kresbu dřevin s takovou dokonalostí, že realitu lze rozpoznat teprve dotykem. Některými svými vlastnostmi navíc přírodní materiál dokonce překonává, a díky kvalitě je použitelná v interiéru i venku. Dalším přínosem těchto obkladů a dlažeb je ohromující barevnost a pestrost, kromě dekoru domácích dřevin lze vybírat i ze zdrojů exotických. Pokud jde o formáty, nabízejí se prvky se vzhledem klasických prken, vlysů či parket, výjimkou nejsou ani luxusní „zámecké vzory“. Výrobci reflektovali rovněž panující trendy a mají v portfóliu produkty se vzhledem „opotřebovaného dřeva“, jež ocení příznivci rustikálního stylu. Žádoucí efekt je výsledkem variability otisku i střídání odstínů v rámci jedné barvy. Díky tomu, že prvky jsou přesně zabroušené (rektifikované), postrádají výsledné aplikace viditelné spáry, k nesporným výhodám patří rovněž bohatá škála rozměrů, což dovoluje vzájemné kombinování jednotlivých vzorů.
Text: Alena Müllerová, Foto: